Lahusvara tunnistamine ühisvaraks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lahusvara tunnistamine ühisvaraks

12 Dets 2016, 10:42

Abiellusime aastal 1998. 1999 asusime koos abikaasaga ehitama tema isale kuuluvat eramut. Aasta 2003 lõpus tehtud kinkelepinguga sai abikaasa kinnistu omanikuks. Sellest ajast saadik olen panustatud väga suure summa abikaasale kuuluvasse kinnistusse. Tema osa on olnud marginaalne. On tehtud fotod teostatud töödest, olemas materjalide ostuarved jne. Vahetatud on katus, vana fassaad eemaldatud ja uus fassaad soojustatud ning uuendatud fassaadikate, vahetatud kõik aknad, ehitatud kaasaegne keskküttesüsteem. Lisaks veel palju kulutusi, mille eest olen tasunud mina, mida saab tõestada pangakonto väljavõtete abil. Kulutusi on tehtud perioodil 2003 kuni 2010 ja sealt edasi 2011-2016.
Aastal 2016 soovis abikaasa lahutust ja soovis minu välja kolimist ilma, et oleks pakkunud kompensatsiooni. Kas on võimalik taodelda kohtult korras lahusvara muutmist abikaasade ühisvaraks? Või nõuda tehtud kulutuste hüvitamist? Kinnistu väärtus kinkelepingu sõlmimise ajal oli 16000€ (250 000EEK), hetkel ca 90 000€.

Re: Lahusvara tunnistamine ühisvaraks

13 Dets 2016, 18:21

Kui teil on võimalik tõendada dokumentaalselt, et olete abikaasa varasse panustanud rahalisi vahendeid, siis on teil õigus nõuda õiglast hüvitist tehtud kultuste osas. Oma isiklikku tööd ja vaeva te rahasse hinnata ei saa. Te saate nõuda teiselt poolelt tõendatud kulutuste eest hüvitist.

Vara ühisvaraks muutmist te taotleda ei saa.


Vastas Krista Paal.

Vasta