elatisraha emale

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

elatisraha emale

11 Jaan 2017, 16:29

tere. Elukaaslane jättis mind maha kui ma olin 4ndat kuud rase. Temast jäi veel maha 5a laps, keda mina nüüd siis üksi rasedana kasvatan. Ta on loomulikult mõlema lapse isa. Minu küsimus on, et kas laste isa peab ka mind kui rasedat ja laste ema üleval pidama (rahaliselt toetama) kuigi me polnud abielus? Ja kas on kindlalt määratud mis see summa olema peaks? Nii nagu on kindlalt määratud laste elatisraha, mis on 2017. aastal 235 euri ühe lapse pealt.

Re: elatisraha emale

12 Jaan 2017, 16:41

Perekonnaseaduse §111 Ülalpidamine lapse sünni korral

(1) Lapse isa on kohustatud lapse ema ülal pidama kaheksa nädalat enne ja kaksteist nädalat pärast lapse sündi.

(2) Kui ema ei ole raseduse tõttu või raseduse või sünnituse põhjustatud tervisehäire tagajärjel võimeline ennast ülal pidama, on isa kohustatud talle ülalpidamist andma kuni ema terviseseisundi paranemiseni. Sama kehtib, kui emal ei ole lapse eest hoolitsemise tõttu võimalik sissetulekut saada. Ülalpidamiskohustus algab varemalt neli kuud enne lapse sündi ja lõpeb lapse sünnist alates kolme aasta möödudes.

Seaduses ei ole täpselt määratud summa suurus, kuid võib kasutada analoogi elatise miinimummääraga.

Palun tehke oma lapse isale kirjalik teade ja nõudke ülalpidamist. Kui teie lapse isa vaidleb sellele vastu ja keeldub teie ülalpidamisest, siis palun pöörduge kohtu poole.


Vastas Krista Paal.

Re: elatisraha emale

13 Jaan 2017, 20:43

kas notar või juriidile isik peab selle nõude koostama elatise kohta isale?

Re: elatisraha emale

17 Jaan 2017, 19:38

Nagu ma juba eelmises vastuses märkisin, kui teie soovite oma lapse isalt endale ülalpidamiseks elatist saada seoses rasedusega, siis teie ise peate tegema lapse isale sellekohase nõude. Kui teie soovite sellist kokkulepet sõlmida notaris (sel juhul peab lapse isa ka sellega nõus olema ja notaris osalema), siis teie ise peate notarile oma nõude sisu selgitama ja eelnevalt kirja panema. Notar kinnitab poolte kokkuleppe.


Vastas Krista Paal.

Vasta