Hooldusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hooldusõigus

31 Mär 2017, 17:20

Läksime lapse isaga lahku ja omavahelin läbisaamine on täiesti olematu (juba raseduse ajal kolis lapseisa mitmeid kordi välja). Nüüd siis püüame suure sõjaga last jagada omavahel, kuid lapse üleandmine ja vastuvõtmine on enamus ajast inetu ja põhineb igasugustel otsitud süüdistustel. Mina, kui ema tunnen, et see käib mulle juba üle jõu (pidev stress), isa ei soovi samuti oma õigustest loobuda ega ka viisakalt suhelda. Nüüd siis plaanib isa minna kohtusse, et minult lapse hooldusõigust endale taotleda (laps on hetkel 5 kuune), minul on ka eelmisest suhtest 10aastane raske puudega laps. Ma ei taha kummastki lapsest ilma jääda ega loobuda lapse kasvatamisest.
Oleme ka perelepituse järjekorras, kuid see võib võtta pikalt aega ja need pidevad ähvardused kohtusse minekuga on hirmutavad. Kuigi me omavahel läbi ei saa, ei ole minu hinnangul kumbki meist selline lapsevanem, kellelt tuleks lapse hooldusõigus ära võtta (omame mõlemad töökohta, ega ole ka muud moodi ühiskonnale ega teistele inimestele ohtlikud). Minul on isiklik 3 toaline korter linnas, tema aga tahab lapse viia minust mitme saja kilomeetri kaugusele maale elama (vanemate koju), tema töögraafik on 2 nädalat järjest tööl olla (riigist ära) ja 2 nädalat kodus.
Kuidas peaksin reageerima? Kas peaksin tegema esimesena kohtusse avalduse? Kas minu puudega laps mõjub mulle kahjulikult selles küsimuses (lapse isa viitab sellele, et sellest tulenevalt ei saaks ma väiksemaga hakkama, kuna käin suurema lapsega regulaarselt teraapiates).

Re: Hooldusõigus

05 Apr 2017, 21:31

Pigem on ähvardus kohtusse minemisel kergendus ja lahendus ka teile. Kui isa soovib lapse suhtes ainuhooldusõigust, siis peab ta kohtule ja eeskosteasutusele ( kohalikule omavalitsusele) tõendama, et teie ei tule lapse hooldamise, ülalpidamise ja kasvatamisega toime ning teie suhtumine lapse tervisesse, arengusse ja ülalpidamisse on lapsele kahjulik ja ebamõistlik ning tema on suuteline last kasvatama, teda hooldama, ülal pidama ja emotsionaalselt armastama. Kohtusse ei saa esitada avaldust lapse hooldusõiguse taotlemisel, et ma soovin last ise kasvatada ja selleks tahan ta viia oma ema hoole alla. Kohus arvestab alati lapse seisundit ja teeb otsuse lapse arengut silmas pidades.

Soovitan teil pöörduda kohaliku omavalitsuse lastekaitse või sotsiaaltöötaja poole ja paluda ka sealt poolt abi ning nõustamist. Kohalikus omavalitsuses saate ka kokkuleppele vormistada lapsevanema ( isa) ja lapse suhtlemise korra. Kuna laps on veel väga väike, siis tuleks kaaluda päevaseid/ söögivaheaegadel kohumisi. Kui te omavahelist konsensust ei saavuta, siis soovitan teil kaaluda ise kohtu poole pöördumist ja lapse ning isa suhtlemiskorra ja viibimiskoha ( elukoha) määramist.

Teise puudega lapse kasvamine peres ei ole väikelapse kasvatamisel ja hooldamisel kahjuks, pigem positiivne eeskuju.


Vastas Krista Paal.

Vasta