Vanemate lahutamine ja pärimine?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vanemate lahutamine ja pärimine?

02 Apr 2017, 02:08

Tere!
Mu isale pärandati/kingiti, kinkelepinguga (tema sõnul) maja(pole kindel kas ka maa selle maja all) abielu ajal, minu emaga.
Kinnistutoimikus on omanikuna kirjas minu isa ja märge(17.06.2013 kinnistamisavalduse alusel sisse kantud 19.06.2013.).
Küsimus, et kas tegu on minu vanemate ühis- või lahusvaraga?

Kas mu emal on mingi õigus antud majale peale lahutust, ta on selle maja korrastamisse panustanud, näteks katus jm. Isa see eest, pole sellest majast kunagi hoolinud ega seda rahaliselt korrastanud.

Ja viimaks, mis õigused on minul sellele majale? Olen küll täisealine, kuid ainuke ametlikult registreeritud elukoht on ikkagi selles majas.

Isa tahab, et me emaga sellest majast nö "välja kirjutaks" , et siis lahutada ja see järel see maha müüa ja mida iganes selle rahaga siis teha.

Selles majas elanud pole me aga vähemalt 10 aastat.

Re: Vanemate lahutamine ja pärimine?

05 Apr 2017, 21:32

Võib eeldada, et kinnisvara kinkeleping on sõlmitud ajal, mil vara oli juba kinnisvara. Sel juhul on tegemist isiku ( teie isa) lahusvaraga ja isa/ ema lahutuse korral puudub teie emal õigus antud varale. Kui teie ema on sellesse kinnisvarasse oma rahalisi vahendeid panustanud ja kinnisvara olukorda paremustanud, siis on tal võlaõigusseaduse alusetu rikastumise sätetele põhinedes nõuda õiglast hüvitist. Teie ema peab sel juhul dokumentaalselt tõendama paremustamise maksumust ja suurust.

Kui antud maja on pere kodu ja ainuke elamiskoht perekonna seaduse § 21 mõttes, siis on perel õigus seal elada ja nõuda registrikande muutmist või välja kolimist pole seaduslik.

Kui teie isa soovib oma lahusvara, mis on pere koduna käsitletav, võõrandada, siis vastavalt perekonnaseaduse § 271 peab tal selleks abikaasa nõusolek olema.

Perekonnaseaduse § 271. Lahusvara valitsemine ja lahusvaraga tehingute tegemine lg2 kohaselt võib abikaasa ainult teise abikaasa nõusolekul käsutada või kohustuda käsutama abikaasa lahusvaraks olevat perekonna eluasemena kasutatavat või omanikuks mitteoleva abikaasa poolt eraldi kasutatavat eluruumi ning anda selle kolmanda isiku kasutusse või lõpetada selle kasutamise aluseks oleva õigussuhte.


Vastas Krista Paal.

Vasta