Elatise notariaalse lepingu tunnustamine Soomes

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatise notariaalse lepingu tunnustamine Soomes

02 Mai 2017, 14:27

Tere,

Laste isa ei maksa elatist vastavalt kokku lepitule. 2015. aasta juulis on sõlmitud notariaalne elatise leping, mida ta ei täida. Laste isa elab-töötab Soomes. Olen lugenud infot juristaitab.ee lehelt, kuid siiski on veel küsimusi.
1. Kui juristaitab.ee lehel räägitakse ennekõike kohtuotsuse tunnustamisest välisriigis, siis kas sama kehtib ka juba notariaalselt sõlmitud kokkuleppe kohta?
2. Kas võin selleks kasutada juristaitab.ee lehel toodud taotluse näidiseid ka notariaalse lepingu korral, vajadusel sõnastust parandades? Kas Soome kohtule dokumentide esitamiseks piisabki vastavate soome keelsete näidiste kasutamisest (pean silmas nii taotluse näidist kui ka võlgnevuse kalkulatsiooni näidisdokumenti)? Mul ei tarvitse lasta taotlus eraldi tõlkida?
3. Vaja on esitada Eesti ametlik juriidiline dokumendi kinnitatud koopia - kas see võib olla digitaalselt allkirjastatud? Kas piisab, kui esitan digiallkirja kinnituse paberil?
4. Vaja on esitada - "•tunnistus ametliku juriidilise dokumendi täidetavuse kohta määruse nr 1215/2012 Lisa II alusel – selle väljastab Teile vastava riigi keeles ametliku juriidilise dokumendi koostaja või I astme Eesti kohus". Mis dokumendiga täpselt on tegemist?
5. Kas mul on üldse mõtet taotlemisega tegelema hakata, kui ma ei tea laste isa elukohta Soomes?

Tänan vastuste eest!

Re: Elatise notariaalse lepingu tunnustamine Soomes

08 Mai 2017, 11:40

Tere

Euroopa Liidu Parlamendi ja Nõukogu määrus nr 1215/2012 Kohtualluvuse ning kohtuotsuste tunnustamise ja täitmise kohta tsiviil- ja kaubandusasjades sätestab vaid kohtuotsuste täitmist välisriigis. See ei kehti notariaalselt sõlmitud kokkulepete kohta.

Euroopa Liidu Nõukogu määrus nr 4/2009 Kohtualluvuse, kohaldatava õiguse, kohtuotsuste tunnustamise ja täitmise ning koostöö kohta ülalpidamiskohustuste küsimustes sätestab notariaalse elatislepingu täitmist välisriigis.

Alustada tuleb ametliku juriidilise dokumendi tunnustamisest ja selleks on vaja esitada taotlus Justiitsministeeriumile, täpsemalt Te peaksite pöörduma asjakohase taotlusega Justiitsministeeriumi Rahvusvahelise justiitskoostöö talituse poole.

Üksikasjalikud juhised leiate siit:
http://www.juristaitab.ee/et/maarused-j ... AMJ-4-2009

Vastas Lia Niitaru

Re: Elatise notariaalse lepingu tunnustamine Soomes

15 Mai 2017, 09:07

Tere,

Tänan vastuse eest!
Soovin veel täpsustada, kas minu ja laste isa vahel sõlmitud notariaalse elatise lepingu alusel on mul õigus taotleda tagantjärgi maksmata jäänud elatist, aga ka alus oodata, et dokumendi tunnustamisest alates kohustub või kohustatakse laste isa elatist tasuma igakuiselt nagu leping ette näeb?

Tervitades

Re: Elatise notariaalse lepingu tunnustamine Soomes

29 Mai 2017, 11:06

Tere

Materjalidele peab lisama ka võlgnevuse kalkulatsiooni. Kui asi on Eestis kohtutäituri juures täitmisel, peaksite täiturilt paluma õiendit kehtiva elatise võla suuruse kohta (paberkandjal ja originaalallkirjaga). Muudel juhtudel koostage ise ka võlgnevuse kalkulatsioon. Näidised on kättesaadavad veebilehel
http://www.juristaitab.ee/et/maarused-j ... AMJ-4-2009

Juhime Teie tähelepanu ka asjaolule, et täitmine antud määruse alusel on aeganõudev protsess. Kui Teil tekib pärast taotluse esitamist küsimusi või probleeme, võite alati esitada Justiitsministeeriumi Rahvusvahelise justiitskoostöö talitusele järelepärimise, et teada saada kaugel asjaga ollakse.
Lisainfo: telefoni teel 6 208 183, 6 208 186 ning 6 208 190, e-posti teel central.authority@just.ee.

Vastas Lia Niitaru

Vasta