Eestkoste küsimus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eestkoste küsimus

05 Juun 2017, 19:43

Tere,
Minul selline mure, et ma soovin saada oma alaealise venna eestkosteõigust. Lastekaitses öeldi, et ma pean ise kohtusse avalduse esitama, kuid mis moodi, kas vabas vormis või kuidas see esitamine üldse käib (kas saab ka meili teel digitaalselt allkirjastatult jne). Kas ma pean põhjendama täpselt, miks ma seda soovin või see tuleb kirjutada sinna hiljem? Olen oma emaga sellel teemal vestelnud ja ta on nõus, kas mul peab olema tema kirjalik nõusolek? Samas on ka see probleem, et meie isa ei osale meie elus ja temaga ei saa kontakti (tean et ta ei ela üldse Eestis). Soovin ka teada, kui palju sellise avalduse esitamisel on riigilõiv.

Re: Eestkoste küsimus

10 Juun 2017, 07:17

Eestkoste alaealise üle on reguleeritud perekonnaseaduses, 3. osa 12. peatükis 1. jaos sätestatut kohaldatakse alaealise üle eestkoste seadmisel. Eestkoste seatakse lapse hooldamiseks ja kasvatamiseks ning eestkostjale kuulub nii lapse isikuhooldus- kui varahooldusõigus.
Eestkoste seatakse lapse üle, kelle vanemad on surnud, teadmata kadunud või piiratud teovõimega või kelle vanemate hooldusõigust on piiratud/peatatud või, kes on muudel põhjustel jäänud ilma vanemlikust hoolitsusest.
Eestkoste seadmise otsustab kohus omal algatusel või valla-või linnavalitsuse või huvitatud isiku avalduse alusel. Seega on Teil, kui huvitatud isikul, võimalik pöörduda kohtusse või lapse elukohajärgsesse kohalikku omavalitsusse (eestkosteasutus), kellega koostöös selline avaldus esitada.
Eestkostja valikul tuleb arvestada isikuomadusi, varalist seisundit ja võimeid eestkostja kohustuste täitmiseks, vanemate eeldatavat tahet ning tema suhteid lapsega, kelle üle eestkoste seatakse, lapse üleskasvatamise järjepidevust ning lapse rahvuslikku, usulist, kultuurilist ja keelelist päritolu. Kohtul ja valla- või linnavalitsusel on eestkostjat valides õigus nõuda eestkostjaks määratavalt isikult dokumente ja informatsiooni tema sobivuse hindamiseks.
Füüsilisest isikust eestkostjaks ei või olla:
1.alaealine;
2.piiratud teovõimega isik;
3.isik,kellelt on vanema hooldusõigus täielikult või osaliselt ära võetud või kes on varem rikkunud eestkostja kohustusi;

Avalduse esitamisel hagita perekonnaasjas ja piiratud teovõimega täisealisele isikule eestkostja määramise asjas tasutakse riigilõivu 12,78 eurot (Riigilõivuseadus § 57 lg 3) Riigilõivu tasumisest on vabastatud eestkosteasutus alaealisele isikule eestkostja määramise avalduse esitamisel;

Seega soovitan teha koostööd lapse elukohajärgse valla- või linnaosavalitsusega või pöörduda dokumentide vormistamisel abi saamiseks individuaalsele õigusnõustamisele. Seda on võimalik soodsalt teha Eesti Õigusbüroos, registreerudes veebileheküljel http://www.juristaitab.ee/et/form/registreeri.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta