Vallaslaps ja teiste õigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vallaslaps ja teiste õigused

26 Jaan 2018, 14:24

Minu lapsed on mõlemad vallaslapsed, sünnitunnistusel on ainult ema ainuhooldaja. Lapse isa on teadlik lastest, samuti nõus olnud sellega, et tema pole sünnitunnistusel kirjas. Lapse isa laste vastu huvi ei tunne, neid toetanud pole ja väiksem laps ei mäletagi teda kui isana. Samas olen siiamaani regulaarselt lubanud vanavanematel lastega koos olla. Samuti on saanud laste isa palju võimalusi nendega kohtumiseks. Kuni tänaseni. Minu ja eksmehe vahelised vaidlused(mitte seoses lastega)on läinud väga suureks ja ainukesed, kes teda mõjutada saavad, on tema vanemad, kuna antud loosse on segatud ka juba kolmandad isikud, kes ei ole asjaga seotud. Kahjuks ükski laste isa perekonnast ei soovi sellest aru saada ja ajavad taga ainult enda õigust. Mina aga oma mures olen üksinda ja seina äärde surutud kõrgemate jõudude poolt. Otsustasin edaspidise suhtluse lõpetada kõikide pereliikmetega sh. lõpetasin ka laste külastused nende juurde. Nüüd üks vanavanematest ütleb, et mul pole selleks alust ja tahab mind kohtusse anda. Tahangi teada, mis on siin minu õigused hetkel ? Lapsed vanuses 5a ja 7a.
Kas mul on õigus teha otsuseid ise, lähtudes sellele, et mina olen ainuhooldaja ja sünnitunnistusele olen märgitud ainukese vanemana. Kui vanavanem annab mind kohtusse. Mis edasi?Tuleb eelkõige isaduse tuvastamine, samuti ilmselt tulevad päevakorda alimendid ja hooldusõigus. Olen sellest teemast kõrvale läinud, sest ei soovi oma lastele panna peale kohustust hooldada tulevikus kedagi, kes ei hooldand neid lapsena. Kui isale määratakse alimendid, kas ta saab ka automaatselt hooldusõiguse lastele? Teades tema maksekäitumist, siis on teada, et ta ei ole nõus alimente maksma, seda on ta mulle ka varasemalt öelnud. Samamoodi ei ole ta huvitatud lastega suhtlemisest, vabatahtlikult nende toetamisest. Ma pole ka seda nõudnud ja küsinud. Kui nii ongi ja ta ei maksa alimente, kas siis on lastel tema ees kohustusi tulevikus? Kas alimente saab kohus määrata ka vanavanematele?

Re: Vallaslaps ja teiste õigused

02 Veebr 2018, 10:55

Tere,

Kehtiva perekonnaseaduse kohaselt tulenevad vanemate ja laste vastastikused õigused ja kohustused laste põlvnemisest, mis on kindlaks tehtud seaduses sätestatud korras. Sama seaduse kohaselt on lapse isa mees, kes on lapse eostanud. Loetakse, et lapse on eostanud mees:
1) kes on lapse sünni ajal lapse emaga abielus;
2) kes on isaduse omaks võtnud. isaduse omaksvõtuks on vajalik lapse ema nõusolek, või
3) kelle isaduse on tuvastanud kohus.
Loetletud juhtudel tehakse kanne isa kohta ka lapse dokumentidesse ning peale vastava kande tegemist tekivad isal ka õigused (hooldusõigus, suhtlusõigus jne) ja kohustused (ülalpidamiskohustus). Kuni lapsed on vallaslapsed puuduvad isal nii õigused kui kohustused.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta