Taotlus kohtule ilma abieluvõimetõendita abiellumiseks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Taotlus kohtule ilma abieluvõimetõendita abiellumiseks

19 Veebr 2018, 21:12

MInu küsimus on taotluses, mida tuleb kohtule esitada, et saada nõusolek ilma abieluvõimetõendita abiellumiseks, kuna elukaaslase elukoha riik sellist tõendit ei väljasta.
Kas oleks võimalik teada, mis andmed on vaja taotluses esitada ning millised dokumendid lisaks tuleb kohtule esitada? Kas selleks protsessiks peab võtma endale esindaja - juristi või advokaadi näol? Või saab seda teha ise?
Kas on olemas allikat, kust saaks selle protseduuri, nõutavate andmete kohta lisainfot?

Re: Taotlus kohtule ilma abieluvõimetõendita abiellumiseks

26 Veebr 2018, 22:59

Tere,

Kui välisriigis ei väljastata abieluvõimetõendit, on Teil Perekonnaseisutoimingute seaduse § 39 lg 5 alusel õigus pöörduda kohtusse, kelle tööpiirkonnas kavatsetakse abielu sõlmida (Tallinnas Harju maakohus, Kentmanni 13) ja taotleda luba abiellumiseks ilma abieluvõimetõendita. Perekonnaseisutoimingute seadus § 39 lg 5 sätestab: „Välisriigi kodanikule, kelle elukoht on välisriigis või kes on elanud Eestis alla kuue kuu vahetult enne abiellumisavalduse esitamist ja kes mõjuval põhjusel ei saa abieluvõimetõendit esitada, võib kohus, kelle tööpiirkonnas kavatsetakse abielu sõlmida, anda loa abielu sõlmimiseks ilma tõendita. Luba kehtib kuus kuud“. Seega tuleb esitada kohtule avaldus loa andmiseks abiellumiseks ilma abieluvõimetõendita (kohus lahendab asja hagita menetluses). Avaldajaks on isik, kellel on vastavat luba vaja. Avalduses tuleb esitada vastavad asjaolud (kodakondsus, elukoht, miks tõend puudub, perekonnaseis, varasemad abielud, kellega ja millal soovitakse abielu sõlmida jms).
Kohtuga suhtlemisel ja kohtule esitamiseks dokumentide koostamiseks soovitan kasutada juristi abi. Selleks võite registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupigamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta