Eestkoste lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eestkoste lõpetamine

09 Mär 2018, 17:46

Eelmise aasta lõpupoole oli tuttav isik (X) õnnetuse tõttu ajutiselt koomas ning järgneva kuu aja jooksul intensiivravis. Abikaasa avalduse ja raviarsti hinnangu alusel vormistas Harju Maakohus X abikaasa tema eestkostjaks. Vastupidiselt raviarsti hinnangule hakkas X kiiresti paranema ning viibib tänaseks taastusravis ning hetkel on veel ainukeseks probleemiks kerged liikumisraskused. X on võimeline täielikult enda eest otsustama ja annab oma tegudest endale aru, samuti ei eelda füüsiline seisund enam kõrvalist abi. Abikaasa tegevus jätab mulje, et ta kasutab ära oma eestkostja positsioni ning takistab X naasmist koju, sest ta on pärast taastusprogrammi lõppemist reserveerinud koha hooldusasutuses, tasudes selle eest X arvelt. X ise hooldusasutusse minna ei soovi ja ei näe selleks mingit vajadust, ta saab ilma kõrvalise abita täiesti edukalt hakkama. Mida peaks X tegema, et lõpetataks eestkoste ning ta saaks oma elu üle ise otsustama hakata? Kelle poole pöörduda ja kas on vajalik ka juristi abi?

Re: Eestkoste lõpetamine

16 Mär 2018, 22:58

Tere,

Kui kohus on määranud piiratud teovõimega isiku õiguste ja huvide kaitseks talle osas või kõigis eluvaldkondades eestkostja, kuid isiku eestkostevajadus muutub, saab kohus PKS § 206 lg 2 ja TsMS § 529 lg 1 järgi teha muudatusi eestkostja ülesannete ringis või eestkoste lõpetada. Kohus peab hoolitsema selle eest, et isiku üle seatud eestkoste ei kestaks kauem kui vajalik ning eestkostja ülesannete ring vastaks isiku eestkostevajadusele. Kohus otsustab eestkostja ülesannete ringi muutmise või eestkoste lõpetamise omal algatusel või avalduse alusel hagita menetluses, kus menetlust juhib ja menetluseseme määrab kohus. Eestkostetaval on eestkostja ülesannete ringi muutmise ja eestkoste lõpetamise asjas tsiviilkohtumenetlusteovõime ja ta saab esitada kohtule iseseisvalt vastava avalduse. Kohus ei saa keelduda eestkostetava avaldust menetlusse võtmast TsMS § 371 lg 2 p 1 alusel ja peab sellist avaldust menetlema, et kontrollida eeskoste aluste võimalikku äralangemist. Erandina võib kohus otsustada asja üksnes avalduses esitatu põhjal, kui eestkoste määramisest on möödunud vähe aega ja avaldusest ei nähtu asjaolusid, mis annaksid alust arvata, et isiku eestkostevajadus on muutunud.
Kui puudub eelnev kogemus kohtule dokumentide esitamisel, soovitan kasutada juristi abi. Soodsat individuaalset õigusabi on võimalik saada regitreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta