Lapse elatisraha

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse elatisraha

27 Mär 2018, 18:02

Esitasin hagi kohtule,et nõuda lapse isalt välja dna ekspertiis ja selle tõendamisel elatisraha. Laps on 10.a. koos me elanud pole , lapsega ta suhelnud pole, kuigi varasemalt olen öelnud, et see on tema laps, ta eitab seda. Hetkel ma temaga ühendust pole saanud. Küsimus siis kui olen esitanud selle hagi ja kui 20 päeva jooksul ta ei vasta ja vastuhagi ei esita, siis mis saab? Kuigi lapse isal on Eesti kodakondsus,siis elab ja töötab ta Soomes, Eestis tal vara pole, vaid tühjad pangakontod, on mul võimalik siis üldse midagi nõuda?

Re: Lapse elatisraha

04 Apr 2018, 21:29

Tere,

PKS § 38 lg 1 kohaselt laste põlvnemisest, mis on tõestatud seaduses sätestatud korras. Kui lapse põlvnemine ei ole kindlaks tehtud muul viisil, võib seadusest tulenevalt tuvastada lapse põlvnemise kohtus. Kohus võib PKS § 42 lg 1 järgi tuvastada mh lapse ema nõudel lapse põlvnemise isast, kui lapse vanemad ei ole omavahel abielus ja lapse põlvnemist ei ole võimalik kindlaks teha. Kohus tuvastab PKS § 42 lg 2 järgi põlvnemise isast asjaolude alusel, mis võimaldavad pidada meest lapse isaks. Seega tulenevad vanema ja lapse vastastikused õigused ja kohustused mh lapse põlvnemisest, mis on tuvastatud kohtus.
Põlvnemise tuvastamine isiku ekspertiisi tegemisest keeldumisel on Riigikohus selgitanud Riigikohtu tsiviilkolleegiumi 06.11.2013.a. otsuses nr 3-2-1-119-13. Selle kohaselt peab isik taluma põlvnemise tuvastamiseks tehtavat ekspertiisi ning võib keelduda ekspertiisil osalemast ja proovi andmast üksnes juhul, kui see oleks talle meditsiiniliselt vastunäidustatud ja tekitaks tervisekahjustuse.Välisriigis elavat isikut saab kohus kohustada proovi andma isiku elukohariigi kohtu abiga. Kui proovi ei õnnestu saada välisriigis elavalt menetlusosaliselt ka välisriigi kohtu abiga erinõude korras, tuleb seda asjaolu arvestada tõendite hindamisel. Kolleegiumi hinnangul tuleb isiku proovi andmisest korduvat õigustamatut keeldumist tõlgendada tema kahjuks, kohaldades tsiviilkohtumenetluse seadustiku (TsMS) § 8 lg 2 järgi analoogia korras TsMS § 283 lg-t 2, kuna isiku keeldumine annab alust arvata, et isik peab võimalikuks, et ta on lapse isa, ja kardab seetõttu ekspertiisi tulemust.
Eeltoodust tulenevalt on kohtul olemas võimalused ja vahendid ka selles olukorras menetlus läbi viia.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta