Pärandi ühisoman

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandi ühisoman

21 Apr 2018, 13:40

Tere.
Oman koos vennaga pärandi ühisvara, (ise ei ela pärandiks saadud majas ega soovi seal mingit osa omada) minu sooviks oli oma 4/15 pärandi ühisomand müüa, kuid vend keeldub oma osa jagamast kaasomandiks, et saaksin oma osa müüa, kunas vennal lasub oma mõttelisel ühisomandi osal kohtutäituri poolt keelumärk.
Kuid venna elukaaslane (pole vennaga abielus ) on huvitatud minu pärandi ühisomandist. Kas minul oleks võimalik pärandi ühisvarana saadud ühisomand kinkida venna elukaaslasele nii et tema omandaks siis minu pärandi ühisomandi ja oleksid siis koos ( venna elukaaslane) vennaga ühisomandis.
Kui see tehing on võimalik, kas kinkelepingusse saab kanda notariaalset märget, et olen kinkinud oma pärandi ühisomandi, ega soovi pärandit tagasi.

Re: Pärandi ühisoman

27 Apr 2018, 21:17

Tere,

Teie küsimusest selgub, et pärisite vennaga kaaspärijatena. Sel juhul saavad pärijad pärandvaraga tehinguid teha üksnes ühiselt. See tähendab mõne konkreetse asjaga pärandvarast (Teie näite puhul maja).
Iga kaaspärija võib iseseisvalt käsutada (müüa, kinkida, pantida vms) ainult temale kuuluvat mõttelist osa pärandvara ühisusest, st tema osa kogu pärandvara ühisusse kuuluvast varast.
Seega, kui pärand koosneski vaid sellest majast, saate oma osa pärandvara ühisusest müüa, kinkida või pantida kellele soovite ja olukord on lahendatud. Kui aga pärandi hulka kuulus ka muid asju või õigusi, tuleb esmalt ikkagi pärandvara omavahel jagada, sõlmides selleks notariaalse pärandvara jagamise lepingu. Pärandvara jagamisel määratakse kindlaks, millised pärandi hulka kuuluvad asjad või nende osad, samuti õigused ja kohustused jäävad igale kaaspärijale. Pärandvara jagamist ja ka Teie osa pärandvara ühisuse võõrandamisest selgitab Teile kindlasti ka notar, kelle poole pöördute tehingu tõestamiseks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta