Elukaaslasega laenu kaastaotlemine tema päritud hoone jaoks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elukaaslasega laenu kaastaotlemine tema päritud hoone jaoks

23 Apr 2018, 20:28

Tere!


Oleme elukaaslasega koos laenu taotlemas ühise elamise tarbeks, mis kinnistusraamatus tema nimel (päris selle). Peagi oleme ka esimese ühise lapse vanemad, lisaks maksab ta elatist oma esimesele lapsele eelmisest suhtest. Millised oleksid variandid, kus mina end kindlamalt tunneksin ja tulevik kindlustatud oleks. Kinkeleping, kaasomand?-iseasi kas elukaaslane oma pärandvara soovib jagada, kuid kui mina ka laenu kompenseerin, siis tunnen, et uus pere võiks olla eelistatud seisundis (antud juhul ju mõlemad lapsed võrdselt pärivad). Kas kinkelepingust saab tema mingil põhjusel taganeda?

Re: Elukaaslasega laenu kaastaotlemine tema päritud hoone ja

30 Apr 2018, 13:50

Tere,

Vabaabielulised varasuhted on seadusega üsna kaitsmata ala. Kohtupraktikast tulenevalt on küll võimalik ühise tegutsemise lepingu sätete alusel kohtus vara jagada, ent see on üsna keerukas ja aeganõudev protsess, seetõttu on tõepoolest mõistlik püüda varasuhteid reguleerida enne probleemide tekkimist.
Kõige kindlam viis oleks sõlmida abielu ning ühes sellega abieluvara leping, kus saab kõik detailselt kirja panna. Kui aga soovite jätkata vabaabielulist suhet ongi võimaluseks kaasomand (kas siis kinke või mõne muu võõrandamislepingu alusel). Kaasomand ei pea ilmtingimata olema võrdsetes osades, selle võite jagada ka muus proportsioonis vastavalt kummagi poole panusele.Kinkelepingust võib kinkija ka taganeda (nõuda kingitud asja tagasi) juhul, kui
1. kingisaaja on oma käitumisega näidanud kinkija või tema lähedase inimese vastu üles jämedat tänamatust;
2. kinkija ei ole võimeline täitma seadusest tulenevat ülalpidamiskohustust või ennast mõistlikult ülal pidama, välja arvatud juhul, kui kinkija on ennast sellesse olukorda asetanud tahtlikult või raske hooletuse tõttu või kui kingisaaja maksab ülalpidamiseks vajaliku raha;
3. kingisaaja jätab õigustamatult täitmata kinkega seotud koormise või tingimuse.
Kinkija võib kinkelepingust taganeda ühe aasta jooksul alates ajast, mil ta sai teada või pidi teada saama oma taganemise õiguse tekkimisest.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
Jurist

Vasta