ühisvara

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

ühisvara

25 Apr 2018, 01:30

Tere.
Oleme abikaasaga lahutatud.Elame korteris,mille moodustavad kaks, abielu kestel soetatud ja seejärel kokkuehitatud korteriomandit.
Kinnistusregistri märgete järgi kuulub üks kokkuehitatud korteritest ühele - ja teine teisele osapoolele,ehk siis paberite järgi on tegu kahe eraldi korteriga.Lahutuse vormistamise ajal perekonnaseisu ametis kinnitasime ühiselt pretentsioonide puudumist ühisvara jagamise suhtes ja tõenäoliselt tehti selle kohta ka märge.Leppisime suuliselt kokku,et mõlemad kasutavad edaspidi omale kuuluvat korteri osa.Mõlemad ühiskorterit moodustavad korterid on koormatud hüpoteegiga ja laenu- ning kommunaalkulusid maksame solidaarselt.Eksabikaasale jäänud korteri osast viib pääs katusealusele elamispinnale,mille ostmiseks ja väljaehitamiseks sai laen võetud.Seega tema kasutusse jäi enamus elamispinnast.
Küsimus.
Kas ma pean veel oma endiselt abikaasalt küsima nõusolekut,kui ma soovin kortereid ühendavat ukse auku kinni ehitada ja hiljem mulle, kinnistusregistri sissekande järgi kuuluvat korterit välja üürida.

Re: ühisvara

30 Apr 2018, 16:22

Tere,

Abielu perekonnaseisuasutuses lahutades ei saa ühisvara jagada. Seda saab teha notariaalselt kokkuleppel või kui kokkulepet ei saavutata, kohtus. Seega on teil tõenäoliselt ühisvara siiski jagamata ja kõigiks tehinguteks tuleb küsida eksabikaasalt nõusolek ning teda tehingutesse kaasata. Abielu jooksul soetatud vara on ühisvara sõltumata sellest kelle nimele on see registrisse kantud kui pooltel ei ole abieluvaralepingut.
Olukorra lahendamiseks soovitan pöörduda notari poole ja vormistada ühisvara jagamine kokkuleppel.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta