Lahutus, kaasomand ja lapsed

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lahutus, kaasomand ja lapsed

04 Mai 2018, 13:42

Tere!
Mure seisneb selles, et olen hetkel täiesti nõutu, ega oska kuidagi pihta hakata.
Mees, kellega oleme olnud 8 aastat koos, nendest 6 abielus, pole nõus andma vabatahtlikult lahutust. Ütleb, et kõik ainult kohtu kaudu, ähvardab, et võtab ära lapsed ja kaasomandis oleva maja. Ise pole ta 4 aasta jooksul rohkem tööl käinud, kui 4 kuud, on võlgades jne. Mure seisnebki selles, et kui suur tõenäosus on, et kohus võiks määrata lapsed isale ( 2 aastane ja 5 aastane). Mina käin tööl 2 kohaga, mistõttu on abikaasal olnud etteheitei, et olen halb ema. Väite peale, et laste pärast, et neile süüa anda ja riideid selga osta, ma ju tööl käingi ei vasta ta midagi. Ühesõnaga täielik psühhoterror. Ta arvab, et tema panusest 5 korda kuu jooksul, kui olen 24 tundi tööl, lastele lasteaeda järgi minemisest ja õhtul nendega olemisest, piisab. Läbirääkimisi temaga pidada ei ole võimalik. Kas minu tööl käimine selliselt (24 tundi) võiks ka kuidagi mõjutada laste hooldusõiguse saamist? Saaksin vahjadusel kõik ringi vaadata ja tööaega muuta.
Milline oleks võimalus saada kätte oma osa kaasomandisolevast majast, kui isik ei ole nõus oma osast loobuma ja vabatahtlikult ka majast välja ei koli?
Kiri tuli küll pikk ja lohisev, aga loodan saada mingitki infot, millised on minu võimalused?
Ette Tänades!
M

Re: Lahutus, kaasomand ja lapsed

11 Mai 2018, 19:11

Tere,

Kui üks abikaasa soovib lahutada ja teine mitte, on ainus võimalus abielu lahutamiseks kohtus. Sel juhul on mõistlik koos abielulahutuse hagiga nõuda ka ühisvara jagamist ja lahendada lastesse puutuvad küsimused. Abielu lahutatakse ühe abikaasa nõudel kui kohus on veendunud, et abielu jätkamine ei ole kas ühe või mõlema abikaasa soovimatuse tõttu enam võimalik. Ühisvara jagatakse abielu lõppemise seisuga. Abikaasade ühisvara moodustavad kõik abielu jooksul soetatud varad ja perekonna hüvanguks võetud kohustused sõltumata sellest kelle nimele need on registreeritud. Ühisvara ei ole kummagi abikaasa tasuta käsutuse teel (kinge, pärand, omandireformi käigus tagastatud) saadus vara.
Lastesse puutuvates küsimustes teeb kohus otsuse eelkõige laste huvidest lähtudes. Lastele määratakse riigi kulul kaitsja, kes vaatab, et laste huvid oleksid kaitstud parimal moel. Samuti kaasatakse menetlusse kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja, kes annab arvamuse kuidas peaks lastesse puutuvad küsimused lahendama. Kuidas täpselt kohus oma otsustuse teeb, sõltub konkreetsetest asjaoludest. Olulised on seejuures ka kummagi vanema majanduslik võimekus, emotsionaalne ja hingeline seotus lastega, kes on seni laste eest peamiselt hoolitsenud jne.
Kui soovite kohtus kogu olukorda lahendama asuda, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee. Individuaalsel nõustamisel saate juristiga konkreetsed asjaolud läbi arutada, vajadusel abistatakse mentlusdokumentide koostamisel ning võimalik on ka esindamine kohtus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta