Lapse asenduskodusse suunamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse asenduskodusse suunamine

11 Mai 2018, 12:19

Tere

Mul on küsimus seoses lapse asenduskodusse suunamisega.
Nimelt on mul endise elukaaslasega 2 last. Kooselu lõppes pärast seda, kui elukaaslane teise mehe juurde läks. Tol ajal oli üks laps 3,5 aastane ja teine laps 10 kuune. Sellel hetkel jäi 3,5 aastane laps minuga ja 10 kuune laps läks emaga kaasa, hiljem sõlmisime KOVis omavahelise kokkuleppe, et lapsed niimoodi eraldi vanemate juures elavad. Vahepeal tekkis minul uus elukaaslane kellega mul on nüüdseks 3 aastane laps ja kellega ma jätkuvalt koos elan.
Lapsel (nüüdseks 6,5 aastane), kes elab minu endise elukaaslase juures, on välja arenenud puue (Asperger) ning teda kasvataval emal on sealse elukaaslasega veel üks laps. Lapse ema tunneb nüüd, et tema ei saa tema juures elava meie ühise lapsega hakkama ning tahab ta saata asenduskodusse. Kuna minu elukohas puudub või on väga raskesti kättesaadav puudega lapse arenguks piisav pedagoogiline haridus, siis ma tunnen et, mina ei saa oma lapsele vajalikku elukeskkonda pakkuda ning pean nõustuma tema valikuga. Selleks, et seda nüüd teha, peab lapse elukohajärgne KOV kohtusse pöörduma, et piirata nii minu kui lapse ema hooldusõigust (Sotsiaalhoolekande seaduse muudatus §45 muudatus 9 lg 3 https://www.riigiteataja.ee/akt/128112017002). Sealse KOV sotsiaaltöötajaga olen ma pidevas kontaktis ning antud olukorda arutanud. Tema sõnul määrab ka kohus elatisraha lapsele asenduskodus elamiseks seda nii mulle kui lapse emale. Seadustest suutsin välja lugeda ainult miinimummäära, mis lapse asenduskodus elamiseks vaja on ja et seda maksab KOV ning lisatoetusi (puude tõttu) sotsiaalministeerium. Kas siis KOV nõuab selle raha kohtu kaudu lapse vanematelt? Ning mille järgi see summa arvutatakse?
Teine küsimus - kuna kohtu kaudu läheb lapse ema juures elav meie ühine laps asenduskodusse ja meie mõlema hooldusõigust lapsele piiratakse ja meile mõlemale määratakse elatishüvitis, siis kas see tähendab, et teoreetiliselt on mul õigus minu juures elava lapse jaoks elatisraha nõuda?

Re: Lapse asenduskodusse suunamine

18 Mai 2018, 18:13

Tere,

Igal vanemal on kohustus üleval pidada oma alaealist last. Lapsega koos elav vanem teeb seda eelduslikult vahetult, lapsest eraldi elav vanem elatusraha maksmise kaudu. See kohustus tuleneb Perekonnaseadusest. Kuna asenduskodusse paigutamisel on mõlemad vanemad lapsest eraldi elavad, tuleb neil elatist maksta rahas. Elatisraha suuruse kindlaksmääramisel lähtutakse lapse tegelikest vajadustest ning vanematel on võrdne kohustus. Seaduses on sätestatud ka elatise miinimummäär, milleks on 0,5 miinimumpalka kuus. Kohus võib seda summat kohustatud isiku põhjendatud taotlusel vähendada. Seda Teie olukorras mõlemalt vanemalt.
Kui Teie juures elab laps, kelle teine vanem elab kuskil mujal ja lapse ülalpidamises ei osale, on Teil õigus nõuda lapsele sellelt vanemalt elatist samadel alustel mis asenduskodu lapselegi.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta