Hooldusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hooldusõigus

27 Juun 2018, 13:46

Tere, minu küsimus puudutab lapse hooldusõigust. Lapse isa viibib kinnipidamisasutuses ja tema hooldusõigus on peatatud. Täielik hooldusõigus on määratud emale. Kas sellisel juhul on lapse isapoolsel sugulasel, antud olukorras isa õel, võimalik hooldusõigust endale taotleda? Seejuures nii, et emalt võetaks hooldusõigus täielikult ära? Kui on, siis millistel alustel ja millisele paragraafile tuginedes?

Re: Hooldusõigus

30 Juun 2018, 11:52

Tere,

Perekonnaautonoomiast tulenevalt on eelkõige vanemal õigus oma last ise kasvatada.Last ja vanemaid ei tohi üksteisest eraldada vastu nende tahtmist, välja arvatud juhul, kui lahutamine on lapse huvides või kui laps on hädaohus ja lahutamine vältimatu (PKS § 135) või kui seda nõuab seadus või jõustunud või viivitamatule täitmisele kuuluv kohtulahend. Lapse ja vanemate eraldamisel tuleb ära kuulata lapse arvamus ja soovid ning lisada need eraldamise dokumentide juurde. Lapse arvamuse selgitab ja fikseerib sotsiaaltalitus. Kohus võib lapse vanematest eraldada ainult juhul, kui lapse huvide kahjustamist ei ole võimalik ära hoida vanemate ja lapse suhtes kasutusele võetud muude toetavate abinõudega. Isikuhooldusõiguse võib kohus vanemalt täielikult ära võtta üksnes juhul, kui teised abinõud ei ole tulemusi andnud või kui on põhjust eeldada, et nende rakendamisest ei piisa ohu ärahoidmiseks. Isikuhooldusõiguse olulise piiramise või täieliku äravõtmise asja läbivaatamisel kaasab kohus menetlusse arvamuse andmiseks valla- või linnavalitsuse. Kui lapse jätmine perekonda ohustab lapse tervist või elu, võib valla- või linnavalitsus lapse perekonnast eraldada enne kohtumäärust. Sellisel juhul peab valla- või linnavalitsus viivitamata esitama kohtule avalduse vanema õiguste piiramiseks lapse suhtes.
Kui ühe vanema hooldusõigus on peatatud ja lapse teiselt vanemalt on hooldusõigus ära võetud, ei ole lapsel seaduslikku esindajat ning lapsele tuleb määrata eestkostja (PKS § 171).
Eeltoodust tulenevalt on võimalik teistel sugulastel taotleda enda lapse eestkostjaks määramist Perekonnaseadus § 171 kohaselt, ent selleks tuleks emalt hooldusõigus täielikult ära võtta ja seda saab teha vaid Perekonnaseadus § 135 sätestatud asjaoludel ja korras.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta