Elatis täiskasvanud lapsele

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatis täiskasvanud lapsele

23 Juul 2018, 19:09

Tere
Elatist täiskasvanud lapsele (õpib ülikoolis) taotleti suuremas summas, kui seda on miinimummäär (½ miinimumpalgast) ehk 560 euro. Kuidas dokumentaalselt tõendada kulutusi alates esimesest eurost alates, kulud tekkivad ju aja jooksul? Kohtu nõudel oli esitatud kulude kalkulatsioon. Kohtu otsusega taotletud summa ei rahuldatud põhjusel, et ei esitatud kuludokumendid. Põhjendamatult kohus määras miinimummäärast vähem ehk 200 euro. Kohus hindas eelmise aasta vanemate sissetulekut. Võrreldes lapse emaga, kes töötas ja on ajutisega tööveõimetusega kostja (lapse isa) sissitulek oli ainult töövõimetus pension, töötuna arvel ta ei ole. Samas kostja varaline seis on mitmeid kordi parem ning tegelikult ta töötas ja sai ümbrikupalka. Kas on alust vaidlustada otsust ringkonnakohtus?

Re: Elatis täiskasvanud lapsele

29 Juul 2018, 15:50

Tere,

Elatis täisealisele lapsele erineb regulatsioonilt elatise väljamõistmisest alaealisele lapsele. Kui alaealisele lapsele elatise väljamõistmisel eeldatakse, et alaealisel ei ole võimalik ise endale ülalpidamist hankida ja ta sõltub täielikult vanemate ülalpidamisest, siis täisealise isiku puhul eeldatakse, et tal on võimalus endale ise kasvõi osaliselt ülalpidamist hankida.
Seetõttu on alaealiste laste elatisele kehtestatud miinimummäär, täisealise isiku ülalpidamise suurus sõltub aga tema konkreetsetest tõendatud vajadustest. Vanemate varalist seisundit võidakse arvesse võtta mõlemal juhul, ent alaealise isiku puhul vanema vähene majanduslik võimekus iseenesest ei vabasta ülalpidamiskohustuse täitmisest, täiealise isiku puhul vabaneb Isik ülalpidamiskohustusest selles ulatuses, milles ta ei ole tema muid kohustusi ja varalist seisundit arvestades võimeline andma teisele isikule ülalpidamist, kahjustamata enese tavalist ülalpidamist.
Kohus otsustab elatise väljamõistmise ja selle suuruse üle hagiavalduses toodud tõendatud faktilistest asjaoludest lähtuvalt hinnates seejuures kõiki tõendeid kogumis. Kohtu otsust vaidlustada võib olla vajalik kui kohus on teinud menetlusvea või esitatud tõendeid ebaõigesti hinnanud.
Käesolevas olukorras võib eeldada, et sellised asjaolud puuduvad. Kui Teil aga on siiski kahtlus, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee võttes kaasa kõik asjassepuutuvad dokumendid, et jurist saaks neist lähtuvalt hinnangu anda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta