Pärandus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandus

29 Aug 2018, 14:21

Tere,
Mul on selline küsimus. Hiljuti suri mu isa, kellest elasime lahus ja suhtlesime tema uue pere tõttu vähe.
Lisaks minule on tal veel 2 last. Nüüd kui ta on surnud, kas mul on õigus tema varale? Kuhu pean pöörduma või mida tegema, et seda teada saada?

Re: Pärandus

31 Aug 2018, 15:11

Tere,

Kui isikul ei ole tehtud korraldusi oma surma puhuks (testamenti), toimub pärimine seaduse järgi. Seadusjärgsed pärijad on pärandaja abikaasa ja pärimisseaduse § 12 nimetatud sugulased. Sugulased pärivad kolmes järjekorras. Esimese järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja alanejad sugulased (lapsed). Teise ja kolmanda järjekorra pärijad pärivad vaid juhul, kui esimese järjekorra pärijaid ei ole.
Andmed testamendi ja pärimismenetluse kohta kantakse pärimisregistrisse. Pärimisregistrisse kantud andmetega saab tutvuda notaribüroos või pärimisregistrist riigiportaali kaudu. Päringu saab teha riigiportaalis veebilehel www.eesti.ee. Teenuse kasutamiseks peate olema riigiportaali sisenenud ID-kaarti või Mobiil-ID teenust kasutades. Pärandaja otsingu päringu tegemiseks valige veebilehelt järgmised lingid: E-teenused › Kodanikule › Perekond › Pärandaja otsing.
Juhul kui notari kaudu pärimisregistrisse esitatav päring ei ole seotud vastava notari poolt tehtava ametitoiminguga, siis pärimisregistrisse kantud andmete või pärimisregistris säilitatava dokumendiga tutvumise võimaldamise notari tasu on – 3,20 eurot ühe päringu või dokumendiga tutvumise eest, millele lisandub käibemaks. Nimetatud tutvumine tähendab eelkõige vastavate andmete vaatamist arvutist notaribüroos kohapeal.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Pärandus

06 Sept 2018, 15:22

Tere taas,
Tänud vastuse eest.
Aga kui ei tea isa isikukoodi. Tean vaid sünnipäeva.Ja oma sünnitunnistusel ka ei olnud isa isikukoodi (olen sündinud 1983.a).
Selles päringus on vaja teada ka isikukoodi.
Mis ma siis pean ette võtma?

Re: Pärandus

10 Sept 2018, 10:30

Tere,

Sel juhul soovitan pöörduda teabe saamiseks notaribüroosse.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta