Elatise nõudmine abielus olles?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatise nõudmine abielus olles?

17 Nov 2018, 13:39

Kas on võimalik taotleda abikaasalt lapsele elatist? Oleme küll abielus, aga abikaasa ei ela minu ja lapsega vaid oma koduriigis(mis ei ole samuti EU riik). Ta ei ole Eestis kunagi veel elanud. Meie olime seal kunagi mingi aeg. Lahutanud ei ole. Paberitel abielu kestnud kümme aastat, aga praktikas olen üksikema. Kümne aasta jooksul olen saanud elatist 500 EURi kokku. Ühesõnaga püsivalt ei toeta. Ega ma püsiva elatise kätte saamisele eriti loodagi, aga tõestust, et isa ei osale lapse kasvatamises. Seda otsust võib lapsel endal tulevikus vaja minna kui isa peaks nõudma lapselt tema ülalpidamist vanas eas.

Re: Elatise nõudmine abielus olles?

23 Nov 2018, 12:43

Tere,

Tulenevalt Perekonnaseadusest (PKS) on alaealine laps õigustatud saama ülalpidamist. Ülalpidamise andmise kohustus on eelkõige vanematel, ent teatud juhtudel ka vanavanematel. Seejuures ei oma tähtsust kas vanemad on omavahel abielus või mitte. PKS § 100 lg 2 kohaselt täidab alaealise lapse vanem lapse ülalpidamise kohustust elatise maksmise teel eeskätt juhul, kui ta ei ela lapsega koos või kui ta ei osale lapse kasvatamises.
Seega, kui vanem ei ela koos lapsega ning ei osale lapse kasvatamises ja ei täida ülalpidamiskohustust raha perioodiliste maksetega regulaarselt, on Teil õigus pöörduda kohtusse, et temalt seda nõuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta