Elatis täisealisele lapsele

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 11 Juul 2017, 07:41

Elatis täisealisele lapsele

10 Dets 2018, 21:54

Tere. 2 küsimust vajaks selgitamist.

1. Kas elatist täisealisele makstakse kuni selle hariduse omandamise lõpuni, mille käigus laps sai täisealiseks, või minnes edasi õppima saab elatist edasi küsida? (ehk kui 18a. saamisel käib laps 11. klassis, kas gümnaasiumi hariduse omandamise lõppemisega, lõppeb ka elatis, või kui plaanib sealt edasi õppima minna, kehtib elatis edasi?)

2. Kas esmavajaduste kulude arvutamisel tuleb arvesse võtta ka huvitegevust, nagu alaealisel lapsel või kus maalt läheb kulude piir? Kas on kuskil leida kulude arvestamisega seoses mõnda kohtulahendit, kus saaks infot, kuidas peaks täpsemalt edasi käituma ja mis kuludokumente nõudma? Täisealise lapse puhul, kas vajadustest lähtuv summa (kuludokumentidest saadud summa) on vanemate vahel 50/50 jagatud või terves ulatuses kostja kanda ?

Postitusi: 1523
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Elatis täisealisele lapsele

14 Dets 2018, 15:39

Tere,

Elatist täisealisele lapsele lahendatakse sarnaselt muu abivajava täisealise alaneja või üleneja sugulasega, kes ei ole võimeline ise endale ülalpidamist hankima. Menetluslikult on elatise saajaks ja vajadusel kohtus hagejaks laps ise. Elatise suuruse määramisel lähtutakse perekonnaseaduse § 99, mille kohaselt arvestatakse ülalpidamise kindlaksmääramisel õigustatud isiku kõiki eluvajadusi, sealhulgas tema võimete ja kalduvuste kohase hariduse ja kutsealase ettevalmistusega seotud kulutusi, võttes arvesse ka § 102 ja 103 sätestatut, mille kohaselt on võimalik arvesse võtta kohustatud isiku majanduslikku seisundit ja õigustatud isiku käitumist.
Siinkohal tuleb silmas pidada, et tavapäraselt on lapsel kaks ülalpidamiskohustusega vanemat ja kui ei esine mõjuvaid põhjusi peavad mõlemad panustama võrdselt, ehk ühelt vanemalt saab küsida pool kõigi eluvajaduste katmiseks vajaminevast summast.

Kohtulahendid on leitavad Riigi Teataja veebilehel https://www.riigiteataja.ee/kohtulahend ... lused.html

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta