Lapse perekonnanime muutmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse perekonnanime muutmine

09 Jaan 2019, 11:25

Olen 10-aastase tütre ema. Mul on elukaaslane, kellel on sama vana tütar. Meil on ka ühine poeg. Minu tütar kannab oma isa perekonnanime (oletame, et see on Jõgi), minu perekonnanimi on nt Oja ning minu elukaaslane, tema tütar ning meie ühine poeg kannavad sama perekonnanime, mis on nt Järv.
Meie perre kuulub veel minu tütre isa, kellega hooldame last ühiselt, kuid kes elab välismaal ja ei osale lapse argielu korraldamises.
Kavatseme elukaaslasega abielluda, et tugevdada peresuhteid ja ühist identiteeti ning lihtsustada asjaajamist. Mina plaanin võtta mehe nime. Minu tütar ei taha loobuda oma senisest perekonnanimest, küll aga tahaks võtta ühe perekonnanime lisaks, et olla edasi nii oma isa tütar, kui meie ülejäänutega ka vormiliselt ühte perre kuuluda. Seega tema perekonnanimi võiks olla edaspidi Jõgi-Järv või Jõgi Järv. Tema isa on sellega nõus.
Kohaliku perekonnaseisuametniku sõnul nimeseadus seda aga ei võimalda.

Vaadates seadust lähemalt, mina otseselt ei näe, et nii toimida ei võiks.
§ 6 lg 1 punkt 2 ütleb, et perekonnanimi võib koosneda kohaldamisel ühest või mitmest nimest.
§ 17 (1) lg 2 punkt ütleb, et uue perekonnanime võib anda isiku põhjendatud soovil, kui isik soovib perekonnanime muuta muul mõjuval põhjusel.
Sama paragrahvi lõige 3 punkt 9 ütleb, et isikule uue perekonnanime andmisel käesoleva paragrahvi lõike 2 alusel ei või uueks perekonnanimeks olla vanemate kahest nimest koosnev perekonnanimi.
§ 8 lg ütleb, et elusalt sündinud lapsele ei või perekonnanimeks anda vanemale abiellumisel või perekonnanime muutmise korras antud kahest nimest koosnevat perekonnanime.
Seega kahe nime otsene keeld kehtib justkui vaid uuele maailmakodanikule nime andmise puhul ning antud juhul ei saaks laps ka oma vanemate kahest nimest koosnevat perekonnanime, sest teise nime puhul ei ole tegemist tema vanema nimega.


Kas tõesti ja miks takistab seadus lapsel oma perega ühtekuuluvustunnet tekitada ning kas on võimalik, et antud juhul saaks teha erandi?

Re: Lapse perekonnanime muutmine

18 Jaan 2019, 14:12

Tere,

Ilmselt viitab perekonnaseisuametnik ka Teie poolt esiletoodud Nimeseaduse § 17(1) lg 3 p 9, mille kohaselt ei või lapsele anda vanemate kahest nimest koosnevat perekonnanime. Perekonnanimeks võib anda mõlema vanema ühise perekonnanime või ainsa vanema perekonnanime. Kui vanematel on erinev perekonnanimi, antakse lapsele ühe vanema perekonnanimi.Lapsele ei saa anda vanema kahest nimest koosnevat perekonnanime. Erandina võib lapsele anda vanema kahest nimest koosneva perekonnanime, kui vanem on omandanud selle sünniga, mõlemad või ainus vanem kannab topeltnime või kui lapse õel või vennal on kahest nimest koosnev perekonnanimi, mis ühtib vanema kahest nimest koosneva perekonnanimega.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta