Kas ühisvara või lahusvara?

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 14 Jaan 2019, 16:43

Kas ühisvara või lahusvara?

14 Jaan 2019, 16:58

Tere!

Olen abielus ning varasuhteks on meil märgitud varaühisus (ühisvara). Nüüd aga soovime endale kodu soetada, kuid selleks on loomulikult vaja laenu võtta. Kuna minul hetkel tööd ega stabiilset sissetulekut ei ole, siis on laenutaotlejaks abikaasa.

Nüüd tekkis minu jaoks aga väga kummaline situatsioon: Nimelt helistas pangast laenunõustaja, kes ütles abikaasale, et kuna minul sissetulekut ei ole, siis mind ei saa lepingusse kanda ja seega on tegemist lahusvaraga.... kas nii saab üldse?? Seaduses on ju kirjas, et abielukestel soetatud vara on abikaasade ühisvara... mis vahet sel on, kes on laenutaotleja või korteri omanik. Veel ütles ta, et kui mul peaks tekkima stabiilne sissetulek, et siis saame alati lepingut muuta (et see siis ühisvaraks teha).

Kuid minu arust on tegemist siiski väga veidra olukorraga, et pank üldse niimodi öelda sai.. Samahästi võib siis öelda, et kõik arvutid ja telefonid on ka kodus abikaasa omad, sest tema on nende eest maksnud.

Notarisse lähen ma loomulikult kaasa, et kuulda, mis temal selle asja kohta öelda on (kui asi on juba seal maal, et korteriostuks päris läheb)..

Palun vastake, et kuidas see asi siis tegelikult on ja millele ma tähelepanu pöörama peaks siinkohal..

Aitäh!

Postitusi: 1523
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kas ühisvara või lahusvara?

18 Jaan 2019, 17:54

Tere,

Kui varasuhte liigiks on varaühisus, on abielu jooksel soetatud vara ja ka pere vajadusteks võetud kohustused ühisvara sõltumata sellest kes on regitrisse omanikuna kantud.
Panga kõnet on kahjuks keeruline kommenteerida, kuna tundub, et te olete üksühte vääralt mõistnud. On võimalik, et pank rääkis laenu kaastaotlemisest ja Teie kandmisest kaasomanikuna kinnistusregistrisse. Rõhutan veelkord, et tegemist on ühisvaraga sõtumata sellest kas kinnistusregistrisse on omanikuna kantud Teie, abikaasa või mõlemate nimed.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta