Kooselu lõppemine ja ühine vara

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 25 Jaan 2019, 12:01

Kooselu lõppemine ja ühine vara

25 Jaan 2019, 12:14

Tere
Olin nö vabaabielus, kus meil oli soov hakata koos uut maja ehitama, mina tasusin elektri liitimistasud ja projektirahad ja muud väiksemad teenused, kuid maja ehituseni asi ei jõudnud ja läksime lahku, kuid kõik dokumendid ehituse alustamiseks on olemas, mille olen mina kinni maksnud. Nüüd tuli endine elukaaslane oma vara tagasi nõudma, mis ta oli ostnud meie kooselu ajal, las võtab, ei ole selle vastu midagi aga kui mina küsisin tagasi oma panuse ehitatavasse majja, mis on tema oma ning asub ka tema nimel oleval krundil, siis ta keeldus seda tegemast, vastates, et see oli meie ühine projekt ja tagasi ei saa midagi aga samas ise jätkab seal ehitust. Kas mul on üldse õigust oma panust tagasi saada või see on lihtsalt kadunud raha? Kõik arved ja maksedokumendid on mul olemas ja tema kirjalik tunnistus, et ei maksa aga nö tunnistab võlga. Tänan vastus eest!

Postitusi: 1523
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kooselu lõppemine ja ühine vara

30 Jaan 2019, 17:12

Tere,

Võlaõigusseadus (VÕS) § 580 lg 1 kohaselt kohustuvad seltsingulepinguga kaks või enam isikut (seltsinglased) tegutsema ühise eesmärgi saavutamiseks, aidates sellele kaasa lepinguga määratud viisil, eelkõige panuste tegemisega. Seltsingu regulatsiooni mõte seisnebki eelkõige selles, et teatud eesmärke on võimalik saavutada kas paremini või üksnes ühise tegutsemise kaudu. Kohtupraktikas on kinnitust leidnud seltsingulepingu sätete kohaldamine mitteabielulise kooselu vormidele. Seltsinguvara tuleb pärast seltsingu kohustuste täitmist tagastada seltsinglastele vastavalt nende tehtud panustele (VÕS § 603 lg 1).
Kui seltsinglased seltsingu lõppedes seltsinguvara jaotamisel kokkuleppele ei jõua, saate Te nõuda kohtus oma panuse tagastamist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta