Kooselu lõppemine ja vara jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kooselu lõppemine ja vara jagamine

29 Jaan 2019, 13:40

Tere
Minu kooselu sai minu soovil lõpu, me elasime minu majas, kuid meil oli plaan ehitada koos uus maja, mis asub tema nimel oleval maal, mina maksin projekti ja elektri liitumistasud ja maamõõdistused jne. Kõik panga kaudu makstud, dokumendid olemas, majal on nüüd kõik paberid korras, et ehitama hakata. Lahku minnes soovis endine elukaaslane kõik oma investeeringud minu majja tagasi, lubasin tal võtta, mis ta ise soovis, kuid tema jutu järgi minul ei ole õigust saada tagasi sinna uude majja paigutatud raha kuna see oli meie ühine projekt, ta keeldub maksmast, kuid ise asub maja edasi ehitama. Minu küsimus ongi, et kui ollakse vaid elukaaslased, siis kas minul on üldse õigust sinna paigutatud raha tagasi saada? Ja kuidas toimida, et saaksin oma investeeringu tagasi?
Tänan vastuse eest!

Re: Kooselu lõppemine ja vara jagamine

04 Veebr 2019, 15:26

Tere,

Võlaõigusseadus (VÕS) § 580 lg 1 kohaselt kohustuvad seltsingulepinguga kaks või enam isikut (seltsinglased) tegutsema ühise eesmärgi saavutamiseks, aidates sellele kaasa lepinguga määratud viisil, eelkõige panuste tegemisega. Seltsingu regulatsiooni mõte seisnebki eelkõige selles, et teatud eesmärke on võimalik saavutada kas paremini või üksnes ühise tegutsemise kaudu. Kohtupraktikas on kinnitust leidnud seltsingulepingu sätete kohaldamine mitteabielulise kooselu vormidele. Seltsinguvara tuleb pärast seltsingu kohustuste täitmist tagastada seltsinglastele vastavalt nende tehtud panustele (VÕS § 603 lg 1).
Kui seltsinglased seltsingu lõppedes seltsinguvara jaotamisel kokkuleppele ei jõua, saate Te nõuda kohtus oma panuse tagastamist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta