Elatis ja suhtluskord

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatis ja suhtluskord

10 Mär 2019, 22:49

Olen lahuselav isa. Lapse ema esitas minu vastu hagi elatise nõudes lapsele eelmine aasta. Maakohus määras elatiseks 250 eurot. Kaebasin otsuse edasi ja Ringkonnakohus tühistas maakohtu otsuse ning saatis uueks läbivaatamiseks maakohtule(kuna laps on 30 protsenti ajast minuga ja maksan osad lapsega seotud maksud, muusikakool ,telefoniarve jne... ja osalen muul viisil lapse elus aktiivselt).Maakohtus uut kohtupidamist ei tulnud kuna lapse ema võttis avalduse tagasi.Nüüd ei lubata enam last minu juurde ,kui siis ainult nälalas paar korda 2-4 tunniks. Jõuga ja igasugu valedega hoitakse last minust eemal ,et varsti uuesti esitada minu vastu hagi elatise nõudes ja siis ei ole mul enam tõendeid ,et laps ka minuga on ja ma tema eest vahetult hoolt kannan(lisaks olen saatnud lapse ema kontole raha elatise nime all iga kuu 125 eurot ,aga ta on kõik mulle tagasi kandnud ja nüüdseks on ta selle konto üldse sulgenud.Nüüd pole mul lapsele kusagile raha kanda ja minu kirjale ta ei vasta kus soovisin tema uut arveldusarve numbrit ,et elatist lapsele kanda. Lapsel on ära keelatud isegi taskuraha vastu võtmine isa käest ,muudest kulutuste tegemistest lapsele rääkimatta.
Lastekaitse töötaja tegeleb asjaga aga ei ole tulemust kuna lapse ema keeldub temaga kohtumast.
Lõpuks sain telefoni teel rääkida lapse emapoolse vanaemaga ,kes nendega ühes korteris elab ,et sõlmida tema vahendusel mingigi kompromiss. Aga tulemus jäi ikka samaks ,tema nõ.kompromiss on ,et ma hakkaksin maksma ikkagi iga kuu 250 eurot ja kõik tagasisaadetud raha lapse ema poolt kannaksin ka vanaema arvele ning suhtluskord jääks samaks, et siis nemad otsustavad millal laps minu juurde saab ja millal mitte. Laps on 12 a vana ja elame ühes väikelinnas. Lapse enda huvides on, et ta tahab koos isaga olla.
Milline seadus mind ja lapse huve kaitseb sellises olukorras? Jääb mulje, et lapse emal on kõik lubatud peaasi ,et saaks selle miinimum elatise summa lapse isalt kätte!

Re: Elatis ja suhtluskord

15 Mär 2019, 11:38

Tere,

Tere kirjeldatud olukorras võiks olla mõttekas määrata kindlaks lapsega suhtlemise kord. Tõenäoliselt seda omavahelisel kokkuleppel teha ei õnnestu. Esmalt soovitan suhelda kohaliku lastekaitsetöötajaga, rääkida kujunenud olukorrast (et lapsega suhtlemist takistatakse) ja paluda kaasabi suhtluskorra kokku leppimisel. Sageli on lastekaitsetöötajatest selles abi. Kui see aga ei õnnestu, tuleb pöörduda avaldusega kohtusse.
Kindlaks määratud suhtluskord saab olla ka elatise vähendamise aluseks proportsionaalselt lapse teie juures viibimise ajaga.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta