Tagastatud maa

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 15 Mai 2019, 16:58

Tagastatud maa

15 Mai 2019, 17:25

Tere.
Küsimus selline.Mul seisab ees abielulahutus.Minule ja mu vennale tagastati õigusvastaselt võõrandatud maa,see on meil kaasomandis võrdsetes osades.Kas minu osa on mul abikaasaga ühisvara või lahusvara? Tagastamine toimus abielus oleku ajal.
Sama küsimus vanaema poolt mulle kingitud poole mõttelise osa majast kohta, kus me elame sees ja mida oleme ka väärindanud.
Käisin sama küsimusega eile Endla tänaval Eesti õigusbüroos ja seal tehti mulle selgeks, et need varad kuuluvad abikaasade ühisomandisse.Samas loen ma notarite koja kodulehelt vastupidist.Öelge palun,mis on õige?

Postitusi: 1190
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Tagastatud maa

20 Mai 2019, 19:50

Tere

Kehtiv Perekonnaseadus näeb ette, et asjaolule või toimingule, mis on tekkinud või tehtud enne käesoleva seaduse jõustumist, kohaldatakse asjaolu tekkimise või toimingu tegemise ajal kehtinud seadust, kui käesolevast seadusest ei tulene teisiti. Kui vara omandati enne 1995. aasta 1. jaanuarit, kohaldatakse vara kuuluvuse küsimustele enne käesoleva seaduse jõustumist kehtinud perekonnaseadust (§ 210 lg 2). Seega on oluline, millal vara omandati.
Siiski on tasuta käsutuse teel, sealhulgas kinke või pärimisega saadud vara lahusvara (§ 27 lg 2 p 2). Enne 2010 aasta 01.juulit kehtinud Perekonnaseaduse kohaselt abielu kestel abikaasale tagastatud või asendatud õigusvastaselt võõrandatud vara või selle vara eest makstav hüvitus (kompensatsioon) on abikaasa lahusvara, kui seadusest ei tulene teisiti. Seega, kui vara tagastati enne 01.07. 2010, on tegemist lahusvaraga.
Siiski võib abikaasal olla nõue perekonnaseaduse § 34 lg 1 alusel, mis sätestab, et kui ühisvara valitsema õigustatud abikaasa kasutab ühisvara oma lahusvara huvides, peab ta kasutatud vara väärtuse hüvitama. Hüvitis arvatakse ühisvara hulka. Ehk abielu jooksul tehtud parendused, mis ei ole tehtud lahusvara arvelt, tuleb arvestada ühisvara hulka.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta