elatisraha

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

elatisraha

29 Mai 2019, 23:57

tere! küsimus järgmine, nimelt lahutasime abikaasaga ja meil on 2 last. mõlemad osaleme kasvatamisel aktiivselt ja kõik ok. probleem aga ilmnes siis kui endine abikaasa mainis lihtsalt ,et ta saaks vabalt alimendid peale panna kui tahaks ja ma peaksin talle maksma 540 euri kuus, lapsed on väga väga tihti minuga , vb rohkem kui temagagi. kas tõesti on võimalik et ma oleksin sunnitud talle alimente maksma kuigi osalen aktiivselt kasvatamisel? see oleks ääretult julm. veel ilmnes probleem kui otsutasin uue auto soetada liisinguga, kuid minu üllatuseks tuli pangast vastuseks midagi minule veidi arusaamatut. nimelt vastati, kuna olen lahutatud ja on 2 last siis seadus näeb ette et pean elatist maksma 540 eurot kuus ja nad ei saa mulle laenu anda. selgitasin, et meil on endise abikaasaga kokkulepe ,mitte mingeid alimente . siiski vastati kindel ei, sest seadus on selline. mis tegema pean?? kas pean elama kartuses et endine abikaasa saabki nii lihtsalt minul raha nõuda ja kuidas pangale selgitada olukorda?
suured tänud ,kui aidata saate.

Re: elatisraha

30 Mai 2019, 15:52

Tere

Teie küsimusest selgub, et lastel on nn vahelduv elukoht, see tähendab, et veedavad vanematega võrdse aja. Kui kumbki vanem osaleb ka lapse ülalpidamises võrdselt, näiteks ostab lastele vajalikke esemeid, rahastab nende hobi- ja huvitegevusi, võib olla olukord, kus ka kohtus jääks elatis välja mõistmata kuna vanemad täidavad ülalidamiskohustust vabatahtlikult võrdselt ja vahetult.
Et olukorda fikseerida, soovitan teha vastav kirjalik kokkulepe. Kokkuleppes peaks siis sisalduma, et lapsed veedavad poole ajast kummagi vanemaga ja sel ajal annab neile ülalpidamist vanem, kelle juures lapsed parasjagu viibivad, ainuisikuliselt.
Sama kokkuleppe pangale esitamine võib, aga ei pruugi, neile olukorda selgitada. Pangal on õigus otsustada kellele ja mis tingimustel ta laenu annab ning kuidas ta laenutaotleja krediidivõimet hindab. Kui Teie kodupangale selgitustest ei piisa, saan soovitada vaid mõnda muusse krediidiasutusse päringu tegemist kuna reeglid on erinevates pankades erinevad.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta