Võrdse elukoha mudeli kasutamine ja viibimisperiood

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võrdse elukoha mudeli kasutamine ja viibimisperiood

16 Juul 2019, 14:19

Küsimus seoses lapse võrdse elukoha mudeli kasutamisega (ehk laps elab võrdselt mõlema vanema juures), olukorras, kus tegemist on pisut aktiivsema lapsega, kelle puhul on viidatud võimalikule kergele ärevus- ja tähelepanuhäirele.
Kas on mingit levinumad praktikat või viiteid uuringutele,millist viibimisperioodi ühe vanema juures järjest olemiseks enamasti soovitatakse. Näiteks 2 nädalat versus 4 nädalat või kuu?
Kindlasti on rutiini olemasolu lapsele oluline, ent samas on küsimus, kui pikalt on mõistlik ja soovitatav last ainult ühe vanema juures hoida, et see veel ei mõjutaks liigselt eemalolekutunnet ning ei tekiks ka liigset üleminekuhetke kahe kodu vahel, kui on pikalt ühte kohta sisse elatud.
Loodan, et saate anda nõu või viidata, kust võiks veel sellises olukorras informatsiooni saada, kuna Eestis tõesti ei ole vahelduva elukoha mudelit väga palju rakendatud ja avalikult kättesaadav info on vähene.

Re: Võrdse elukoha mudeli kasutamine ja viibimisperiood

17 Juul 2019, 09:56

Tere

Eesti seadusandlus Teie küsimust konkreetselt ei reguleeri ja ka praktika ei saa siinjuures eriti abiks olla. Eesti seaduste kohaselt lähtutakse lapsesse puutuvate otsuste tegemisel eelkõige lapse huvidest ja võetakse arvesse tema emotsionaalset ja psühholoogilist seisundit ja vajadusi. Seega sõltub igal juhtumil konkreetsest lapsest, tema psühholoogilisest valmisolekust ja seisundist, mis just temale kõige parem on.
Seda välja selgitada saab ilmselt aidata kogenud lastepsühholoog. Seega soovitan pöörduda enne otsuse tegemist lastepsühholoogi poole ja paluda tema arvamust, mis võiks just Teie lapsele parim olla.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta