Vabaabielu ja korterist loobimine (laen)

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vabaabielu ja korterist loobimine (laen)

22 Juul 2019, 12:37

Soetasime elukaaslasega laenuga korteri 50/50 ja mina olen märgitud laenu peataotlejaks. Käsil on pingeline lahkuminek. Meil on 12 aastane poeg, kes lahkuks koos minuga, ostetud korterist üürikorterisse. Kuna aga lapse isa tasus omal ajal pangale korteri sissemaksu ja on oma raha eest teinud remondi ja ostnud mööbli, siis peab ta korterit enda omaks ja mind vaid üüriliseks. Minu kontolt toimuvad kõigi arvete tasumised sh pangalaen. Poole summadest saan lapse isalt sularahas tagasi. Kogu minu sissetulek on läinud alati külmkappi ja majapidamisse, mis ei ole kahjuks nii märgatav, kui mööbli ostmine või remont.
Pangalt sain nõu, et võin laenust välja astuda ja korterilaenu maksab edaspidi ainuomanikuna lapse isa. Sinna juurde muidugi ka notariaalsed toimingud. Minu osamaksed aga jäävadki minevikku ja õigust seda raha tagasi nõuda mul ei ole, sellisel juhul oleksingi nagu üüri maksnud. Kas see ongi tõsi? Lugesin foorumi postitustest, et kooselatud aja eest saab hüvitist nõuda. Mõistan, et suur osa laenumaksetest on alles tulevikus ja tasumata, sel juhul ei saa ma poole korteri raha ju küsidagi. Aga mis saab juba makstud osast? Soovin, et lahkumine toimuks valutult ja sõbralikult, kuid kardan, et kui liiga kergekäeliselt oma õigustesse suhtun, siis võin seda hiljem kahetseda.

Re: Vabaabielu ja korterist loobimine (laen)

29 Juul 2019, 08:58

Tere

Tõepoolest on kohtud vabaabielulisi varasuhteid varasemalt lahendanud seltsingulepingu sätete järgi võlaõigusseaduse alusel. Võlaõigusseaduse kohaselt kohustuvad seltsingulepinguga kaks või enam isikut (seltsinglased) tegutsema ühise eesmärgi saavutamiseks, aidates sellele kaasa lepinguga määratud viisil, eelkõige panuste tegemisega.Seltsingu lõppemisel toimub seltsingu likvideerimine ja vara jaotamine seltsinglaste vahel. Likvideerimisele kohaldatakse vastavalt kaasomandi jaotamise sätteid, kui käesolevas peatükis ei ole sätestatud teisiti. Sätestatud on, et esmalt täidetakse seltsinguvarast seltsingu kohustused. VÕS § 603 lg 1 Pärast kohustuste täitmist ülejäänud seltsinguvarast tuleb tagastada seltsinglaste panused. Lg 3 kohaselt Kui panuse tagastamine ei ole võimalik, tuleb hüvitada panuse tegemise aegne väärtus. Hüvitist ei maksta panuse eest, mis seisnes seltsingule teenuse osutamises või eseme kasutusse andmises.Sätestatud on, et esmalt täidetakse seltsinguvarast seltsingu kohustused. VÕS § 603 lg 1 Pärast kohustuste täitmist ülejäänud seltsinguvarast tuleb tagastada seltsinglaste panused. Lg 3 kohaselt Kui panuse tagastamine ei ole võimalik, tuleb hüvitada panuse tegemise aegne väärtus. Hüvitist ei maksta panuse eest, mis seisnes seltsingule teenuse osutamises või eseme kasutusse andmises.
Seega, on võimalik ka Teie varaliste suhete lahendamine eelkirjeldatule tuginedes.
Kuidas täpselt arvutusi teha ja millises summas saab hüvitist küsida, soovitan konsulteerida individuaalsel õigusnõustamisel, kus koostöös juristiga saab kõik asjas olulised asjaolud arvesse võtta. Individuaalseks õigusnõustamiseks on mugavaim registreeruda veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta