Elatis ja kinnisvara.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatis ja kinnisvara.

28 Juul 2019, 19:52

Lahutasin august 2018.a. Soetasin novembris 2018 eraisiku laenuga korteri,kuna pangad ei andnud. Korter vajab tugevat remonti, laenu hakkasin tagasi maksma detsember 2018.a. Minu 20 aastane tütar esitas mulle elatisnõude. Kohus tegi tagaseljaotsuse ja määras 250.- kuus alates detsember 2018, kuni sinnani maksin vabatahtlikult 125.- ja viimased 2 kuud 100.-, sest minu sissetulek oli ainult 600.- kuus.
Mul on veel ka alaealine tütar, kes on nädal minuga ja nädal isaga, kulutused on võrdsed. Juunist 2019 on minu netosissetulek 270.-, kuna üks tööleping lõppes. Hetkel uut tööd leidnud ei ole. Pöördusin kohtu poole elatise vähendamiseks. Kas minu vanemal tütrel on õigus nõuda minu korteri mahamüümist, et ta 250.- eur elatist saaks 21aastaseks saamiseni.

Re: Elatis ja kinnisvara.

29 Juul 2019, 09:56

Tere

Täisealise lapse elatise puhul ei kehti mitmed reeglid,mis alaealise lapse puhul. Nagu ka näiteks seadusega sätestatud elatisraha suurus. Täisealise puhul sõltub elatise suurus lapse vajadustest, asjaolust mil määral saab ta ise enda ülalpidamise eest hoolitseda ja miks ta seda täies ulatuses teha ei saa ning ka kohustatud isiku võimalustest. Igal juhul eelistatakse alaealist last täisealisele, kui vanemal ei ole piisavalt sissetulekut. Seda kõike tuleb aga kohtumenetluses esitada. Kuna tehtud on tagaseljaotsus, saab oletada et Te menetluses ei osalenud ja oma seisukohti ei esitanud. Seetõttu ka selline ebaõige otsus.
Elatise vähendamise avaldus võib olla heaks võimaluseks olukorda normaliseerida, eriti kui kaja esitamise tähtaeg on möödunud või puuduvad alused kaja esitamiseks. Selleks soovitan menetlusse kaasata proffesionaalse juristi, kes Teid vajalike dokumentide ja seisukohtadega aitab. Selleks soovitan registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee
Korteri müügi nõudmine elatise katteks ei ole eriti realistlik, seda enam, et Teiega koos ja Teie ülalpidamisel elab ka alaealine laps. Siiski ei saa välistada ka seda, eriti kui tütre nõue antakse täitemenetlusse ja seda muul moel täita ei ole võimalik.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta