Matuse korraldamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Matuse korraldamine

03 Sept 2019, 13:28

Olen üle 30a vana, isa pole näinud üle 30a.Ema ja isa lahutasid, kui ma olin 3aastane. Isa pole elatist kunagi maksnud, ega mu elus osalenud. Peale minu on isal veel 3 last (õde ja 2 venda), kelle elus pole ta samamoodi osalenud. Paar päeva tagasi, aga isa suri. Kas ma olen kohustatud teda matma, kui ta pole minu elus osalenud? Vennad ütlesid, et nemad loobuvad asja korraldamisest, aga õde on see, kes käib peale, et mina pean temaga koos isa ära matma ja kõige eest maksma. Kui ma ei soovi asjas osaleda, kas siis isa võib matta ka omavalitsus või mis muud valikud on?

Re: Matuse korraldamine

08 Sept 2019, 08:51

Tere

Pärija kannab pärandaja matuse kulud, arvestades tavasid ning pärandi suurust. Kui pärandvarast ei piisa pärandaja matuse kuludeks, kannab pärija need kulud oma arvel. Seega katab Teie isa matusekulud isik, kes pärib tema vara testamendi või seaduse järgi. Iga pärija kannab pärandaja matuse kulud võrdeliselt oma pärandiosa suurusega, kui testamendist või pärimislepingust ei tulene teisiti. Kui testamenti ei ole tehtud, toimub pärimine seaduse järgi ja esimese ringi pärijateks on lapsed. Kui Keegi lastest pärida ei soovi, on pärijaks teise või kolmanda ringi pärijad ja nende puudumisel või äralangemisel kohalik omavalitsus. Vastavalt sellele tulebki kanda matusekulud. Kui pärijate ring ei ole veel selge, saab matusekulud kandnud isik need hiljem pärijatelt välja nõuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta