vanemlikud õigused/ hooldus õigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

vanemlikud õigused/ hooldus õigused

06 Sept 2019, 12:37

Tere,
Minu abielu on lahutatud juba 14 a tagasi ja mul on alaealine laps. Isaga puudub lapsel kontakt ( pole huvi lapse tegemiste,kooli ja murede/rõõmude üle , ei ühist aja veetmist, sünnipäevi, jõule jms) . Küll aga maksab ta korrektselt elatusraha.
Seoses elukoha vahetusega seisan nüüd aga silmitsi sellega, et vastava avalduse/ nõusoleku peab andma ka teine vanem. Samas vaadates ette lähitulevikku on lapsel soov minna vahetusõpilaseks välisriiki. Tutvusin õpilasvahetus programmi lepinguga ning ka seal on vajalik teise vanema nõusolek. Kas viimasel juhul on võimalik seda teha ilma teise vanema nõusolekuta? Kuna me ei suhtle, siis on kartus, et ta ei pruugi vastavat nõusolekut anda. Rääkides temaga vaid sissekirjutuse teemal andis ta selge sõnaga märku, et hea meelega loobuks vanemlikest või siis hooldus õigustest ning ei sooviks midagi meie elust teada.
Kes ja kuidas saab algatada hooldusõigustest loobumise protsessi? Kas sellisel juhul ei tule tal ka enam elatusraha maksta? Kui pikk see protsess on ja millised kulud sellega kaasnevad?
Tänud ette vastuse eest!

Re: vanemlikud õigused/ hooldus õigused

13 Sept 2019, 10:02

Tere

Hooldusõiguse kuuluvus ei muuda muid vanema õigusi ega kohustusi. Kui ka ühine hooldusõigus täielikult lõpetatakse ja antakse üle ühele vanematest, säilub teisel ikkagi õigus lapsega suhelda ja kohustus teda ülal pidada.
Ühise hooldusõiguse lõpetamiseks tuleb ühel hooldusõiguslikul vanemal pöörduda avaldusega kohtusse. Avaldus lahendatakse hagita perekonnaasjana, millelt tuleb tasuda riigilõiv 10 eurot.
Kohus otsustab hooldusõiguse kuuluvuse üle eelkõige lapse huvidest lähtuvalt. Kui üldreeglina on kohtud seisukohal, et lapse huvides on omada kahte hooldusõiguslikku vanemat, siis teatud asjaoludel, milleks võib ka olla, et teine vanem ei soovi hooldusõigust teostada, võib kohus otsustada hooldusõiguse täieliku üleandmise last tegelikult kasvatavale vanemale.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta