1. leht 1-st

Hooldusõiguse osaline üleandmine

Postitatud: 24 Sept 2019, 23:07
Kohtu poolt kinnitatud kompromissiga anti ühele vanematest lapse hooldusõigus elu- ja viibimiskoha, tervise ja hariduse küsimustes.

1. Kas õigused saanud vanem võib ilma teise vanema nõusolekuta reisida või kolida elama välisriiki?
2. Kas õigus otsustada viibimiskoha üle annab õiguse keelata teisel vanemal lapsega kohtuda või seada sellel piiranguid (ajalisi, asukohalisi vms)?
3. Kas õigused üle andnud vanemal puudub nimetatud teemadel edaspidi igasugune sõnaõigus?
4. Kas on soovitatav koostada notariaalsed kokkulepped suhtlus- ja reisimikorra osas?

Re: Hooldusõiguse osaline üleandmine

Postitatud: 26 Sept 2019, 18:11
Tere,

Ühise hooldusõiguse lõpetamisel on võimalikud väga erinevad variandid. Seetõttu tuleb lugeda konkreetse kohtuotsuse resolutiivosast, kas ja millises ulatuses ning millisteks toiminguteks on hooldusõigus üle antud.
1. Kui otsuses on antud hooldusõigus üle ainult otsustamiseks Eesti piires ei ole see võimalik. Kui aga hooldusõigus elukohaga seotud küsimustes on antud üle täpsustamata on võimalik ka välisriiki kolimine.
2. Õigus otsustada lapse viibimiskoha üle tähendab, et vanem võib ja peabki määrama kus tema alaealine laps ja millal viibib, keda külastab jne. Siiski ei tohi vanem takistada teise vanemaga suhtlemist. Suhtlusõigus jääb vanemale ka juhul kui hooldusõigus on teisele vanemale täielikult üle antud.
3. Kui hooldusõigus on teatud küsimustesüle antud, tähendab see, et vanem võib kõik vastavad otsused vastu võtta ainuisikuliselt.
4. Kui hooldusõigus on Teie poolt nimetatud ulatuses üle antud ühele vanemale, ei ole vajalik teise vanema nõusolek lapsega reisimiseks. Kui lapsega soovib reisida vanem, kelle hooldusõigus on selles osas piiratud, vajab ta teise vanema nõusolekut. Nii nõusolek kui suhtluskord on võimalik sõlmida notariaalselt. Siiski võib suhtluskord esmalt olla kokku lepitud ka omavahel (kirjalikult) või lastekaitsetöötaja vahendusel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist