hoolduskohustusest vabanemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

hoolduskohustusest vabanemine

11 Okt 2019, 17:13

Tere.

Mida peab tegema, kui on soov vabaneda kohustustest, mis perekonnaseadusest tulenevalt käsib üleval pidada teovõimetuks muutunud ja hooldekodusse paigutatud "vanemat". Põhjusi siin ei lahka kui niipalju ,et selle nn vanema poolt olen lihtsalt valmis tehtud, sellega kogu "perekond" olemine ka piirdub.
Olen kuulnud, et kohtule tuleb esitada avaldus. Millest see koosneb ja milline välja peab nägema, mida sinna lisada tuleb? Milline on praktika kohtuotsuste osas?
Tänan.

Re: hoolduskohustusest vabanemine

16 Okt 2019, 15:52

Tere,

Perekonnaseaduse § 103 kohaselt võib kohus kohustatud isiku ülalpidamiskohustuse täitmisest vabastada või täitmist ajaliselt piirata või elatise suurust vähendada, kui kohustuse täitmist on äärmiselt ebaõiglane nõuda, eelkõige kui:
1) ülalpidamist saama õigustatud isiku abivajadus on tekkinud tema enda ebamõistliku käitumise tagajärjel;
2) õigustatud isik on jämedalt rikkunud oma ülalpidamiskohustust ülalpidamiskohustuslase vastu;
3) õigustatud isik on süüdi tahtlikus kuriteos ülalpidamist andma kohustatud isiku või tema lähikondse suhtes.
Ülalpidamiskohustuse rikkumist on vajalik kindlasti ka tõendada. Kuni isik ei ole kohtusse pöördunud, võite keelduda eelnimetatud sättele tuginedes. Kui isik peaks pöörduma kohtusse, tuleb menetluses aktiivselt osaleda, asjakohased tõendid hankida ja põhistatud vastuväide esitada. Menetluses soovitan kasutada siis juba juristi abi. Soodsat ja mugavat õigusabi saab registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta