Vara jagamine - maja kinkena saadud maal

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 15 Okt 2019, 21:09

Vara jagamine - maja kinkena saadud maal

15 Okt 2019, 21:37

Tere. Abielu lahutamises oleme abikaasaga kokku leppinud, nüüd on teemaks vara jagamine. Abielu on sõlmitud enne 01.07.2010.

Minu nimel on kinnisvara, mis koosneb abielu kestel minu isalt mulle kinkelepinguga kingitud maast  ning sellele maale ehitatud majast ja abihoonest. Minu nimel on ka selle kinnisvaraga seotud eluasemelaen ning kõik laenumaksed olen tasunud mina.

Enne abielu kuulus minule korter, mille müüsin abielu kestel. Korteri müügist saadud raha läks osaliselt kasutusse nii maja ehitamiseks kui ka säästudeks ja pere jooksvateks kuludeks - otseselt keeruline tõestada, mis summa kuhu läks (kui see peaks oluline olema).

Kuidas nüüd lahutuse korral arvutada minu abikaasale kuuluv osa kinnisvarast? Kuidas mõjutab jagatava vara väärtust minu isalt mulle kingitud maa, mis on praegu osa kinnistust, ja korteri müügist saadud raha? Mis mõju on minu nimel oleval eluasemelaenu tasumata summal?

Postitusi: 1226
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Vara jagamine - maja kinkena saadud maal

22 Okt 2019, 12:02

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kui tehingud on toimunud enne 01.07.2010, tuleb ühisvara koosseis kindlaks teha kuni 30.06.2010 kehtinud perekonnaseaduse kohaselt. Kui näiteks kinnisasi on saadud tasuta käsutusega või on ühel abikaasadest olnud olemas enne abiellumist ja abielu on sõlmitud enne 01.07.2010 ja abielu kestel on vara väärtus oluliselt suurenenud, võib eelmise perekonnaseaduse § 14 lg 2 kohaselt kohus tunnistada osaliselt või täielikult abikaasade ühisvaraks abikaasa lahusvara, mille väärtus on abielu kestel abikaasade töö või rahalise kulutuse tulemusel oluliselt suurenenud. Teie kirjutate, et krunt on saadud kinkega, seega lahusvara. Maja on ehitatud lahusvara (korteri müügi) eest saadud vahenditest, seega lahusvara. Laen on võetud Teie poolt lahusvara väärtuse tõstmiseks, seega ei ole solidaarkohustus.
Kui suudate maja ja maa omandamise lahusvarana ära tõendada, on see Teie lahusvara ja abikaasal õigused puuduvad. Küll aga võib eeldada, et olete tasunud laenumakseid oma sissetulekute arvelt. Sissetulekud on ühisvara, seega võib abikaasal olla nõue poolele tehtud laenumaksetest.
Siiski soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, et koostöös juristiga kõiki asjaolusid detailselt analüüsida, nende tõendatust hinnata ja abikaasale õiglane pakkumine teha. Individuaalsele nõustamisele saab registreeruda veebilehel www.juristaitab.ee

Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta