Elatisnõude tühistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatisnõude tühistamine

15 Nov 2019, 10:34

Tere.
Lapse isale sai esitatud läbi kiirmenetluse elatisnõue, ta maksis seda aasta ja edasi laekumisi ei olnud.
Mingi hetk otsustas ta lapse arved (lasteaed, huviringid) ise maksta ning suvest on ka laps kahe nädala kaupa temaga (ehk pool aega minuga, pool temaga). Nüüd nõuab ta minult, et ma elatisnõude tühistaksin kuna alust enam seda nõuda ei ole.
Minu küsimus kas elatisnõuet saan ma tühistada, kui jah siis kuidas? Kas mul on ka seadusest tulenev kohustus see nõue tühistada (tegelikuses ei ole ta enam elatisraha maksnud ja ma pole ka nõudnud) ? Kui seda nõuet saab tühistada kas siis saab ta omakorda minult elatist nõuda?

Re: Elatisnõude tühistamine

22 Nov 2019, 09:27

Tere

Esmalt on oluline selgitada, et niivõrd ei oma tähtsust kelle juures laps elab, kuivõrd asjaolu, kes lapse kulud kannab. Kui kulud jaotuvad nüüd võrdselt, ei ole tõepoolest põhjust enam elatist rahas tasuda, kuna seda antakse vahetult. Kui üks vanem kannab ka praeguses olukorras lapse kulud oluliselt suuremas määras kui teine vanem, on tal õigus nõuda rohkem kantud kulude hüvitamist teiselt vanemalt.
Kui elatis on kohtus välja mõistetud saab seda muuta vaid kohus. Selleks tuleks lapse isal esitada hagiavaldus elatise vähendamiseks või otsuse tühistamiseks kohtule, tuues esile et asjaolud on muutunud, laps elab olulise osa ajast temaga, ta annab lapsele sel ajal elatist vahetult ning see katab lapse kulutused ulatuses, mille eest tema on vastutav.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta