Ainuhooldus õigus ühel lapsevanemal

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 23 Jaan 2020, 15:18

Ainuhooldus õigus ühel lapsevanemal

23 Jaan 2020, 15:47

Kui on antud ühele lapsevanemale ainuhoolduõigus, siis kas hooldusõiguseta vanemal on:
(lapse hooldusõigusega vanem lapse kohta käivat infot absoluutselt ei jaga, samuti ka lasteaed e. e-kirjadele ei vasta (k.a. advokaadi e-kirjadele))
1. õigus saada lapse kohta infot? (millist infot ja millise info saamine on õiguserikkumine?)
1.1. mis lasteaias laps käib?
1.2. millal laps lasteaiast puudub ja on kohal? (eliis.ee (või elasteaed.eu jne) ligipääs lapse andmetele) (lasteaia direktor keeldub kirjateel suhtlemisest ja kohapeale uurima minnes kutsutakse välja politsei ja kohtus püütakse seda siis lapsevanema vastu kasutada, nagu "lapseröövi" oleks plaaninud jne.)
1.3 kus laps reaalselt elab/ööbib? (on juhtunud olukordi, kus kuu aega hiljem saab hooldusõiguseta vanem teada, et laps elab juba hoopis teises maakonnas, kui lapse sissekirjutus (ja seda ka järgnevatel kuudel), samuti ka kolm kuud järmise kolimise puhul puudub teave lapse kolimise kohta)
1.4. lapsega reisimiste kohta? ("lapserööv") (nii ette planeeritud reisiplaanide kohta, kui ka tagantjärgi riigipiiri ületuste kohta info puudub. Kuna hooldusõigusega vanem ei ole ka kordagi ühise hooldusõiguse ajal andnud õigust (vastanud reisi loa küsimusele (isegi mitte eitavalt/keelavalt), siis olen ise kirjalikult ka teatanud, et keelan last üle Eesti Vabariigi piiri viia.) (kuidas selle kohta infot saab, kas laps on üle riigipiiri viidud (minevikus) või ka ostetud reisipilet ette planeerides reisi?). (kuna korduvalt on keeldutud kohtus määratud lapsega kohtumistest, et teada tegelikku kohtumiste ebaõnnestumiste põhjust. Ehk kui põhjuseks on reisid/elamine väljaspool Eesti Vabariiki, siis panna peale lapsele reisikeeld, et oleks võimalik lapsega kohtumised teisel vanemal.(kui aga puudub igasugune info lapse kohta, siis ei saa ka kohtust midagi tõestada ja põhjendada (taotleda))).

(Kuidas saab last TUNDA, kui puudub lapse kohta info? (viidates ÜRO LasteKaitse konventsiooni Artikkel 9 punkt 3 ))

Postitusi: 1566
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Ainuhooldus õigus ühel lapsevanemal

29 Jaan 2020, 12:15

Tere,

Üldjuhul on vanematel lapse suhtes ühine hooldusõigus (PKS § 117). Seejuures ei mõjuta ühise hooldusõiguse olemasolu ega ulatust see, kas vanemad elavad koos või mitte. Ühine hooldusõigus ei lõpe vanemate kooselu lõppemisega ega lapse elama jäämisega ühe vanema juurde. Ühist hooldusõigust saab lõpetada üksnes kohus vanema avalduse alusel (PKS § 137 lg 1). Kuna olete märkinud, et ühel vanematest hooldusõigus puudub, tuleb vaadata kohtulahendist milliste küsimuste üle otsustamisel on hooldusõigus teisel vanemal ja lähtuvalt sellest saab tuvastada, kas Teil on õigus teavet saada või mitte.
Lapsega kohtumiste küsimus ei ole hooldusõiguse osa. Lapsel on õigus isiklikult suhelda mõlema vanemaga ja mõlemal vanemal on kohustus ja õigus suhelda lapsega isiklikult. Suhtlusõigus ei sõltu hooldusõiguse kuuluvusest ega ole vanema hooldusõiguse osa. Kui vanemad lapsega suhtlemise korda omavahel kokku leppida ei suuda, soovitan pöörduda lastekaitsetöötaja poole ja koostöös spetsialistiga saavutada mõistlik lapsega kohtumise kord. Kui see aga ei õnnestu, saab vastava korra kehtestamist nõuda kohtus hagita menetluses.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta