lastevanemate võrdõigus

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 24 Jaan 2020, 19:40

lastevanemate võrdõigus

24 Jaan 2020, 19:50

Tere,
Küsimus selline.
Kas mu elukaaslane tohib keelata minul lastega sõita oma vanemate juurde külla kellega ta läbi ei saa ja suhelda ei taha?
Teisisõna kas tal on õigus valida kellega lapsed suhtlevad ja kellega mitte?

Aitäh!

Postitusi: 1434
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: lastevanemate võrdõigus

29 Jaan 2020, 13:14

Tere,

Vanematel on oma laste suhtes võrdsed õigused ja kohustused, sealhulgas ka ühine hooldusõigus. Hooldusõigust osaliselt või täielikult ära võtta saab vaid kohus. Kui sellist otsustust kohtu poolt ei ole, kuulub hooldusõigus vanematele ühiselt ja lapsega seonduvat tuleks ka ühiselt otsustada. Teie küsimus puudutab lapse isikuhooldust, mis on hooldusõiguse üks komponent. Isikuhooldus on hooldaja kohustus ja õigus last kasvatada, tema järele valvata ja tema viibimiskohta määrata ning lapse igakülgse heaolu eest muul viisil hoolitseda. Isikuhooldusõigus hõlmab õigust nõuda lapse väljaandmist igaühelt, kes last vastu tema vanema tahtmist õigusvastaselt enda juures hoiab. Isikuhooldusõigus hõlmab ka õigust määrata need kolmandad isikud, kellega laps võib suhelda. Vanema otsus on siduv kolmanda isiku suhtes, kellel vanem on keelanud lapsega suhelda.
Kuna hooldusõigus on ühine, tuleks ka lapse viibimiskoht ja isikud kellega laps suhtleb määrata üksmeeles. Kummagi vanema sõnal ei ole siin suuremat kaalu.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta