Ühe vanema välja tõstmine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 27 Jaan 2020, 17:28

Ühe vanema välja tõstmine

27 Jaan 2020, 17:36

Sooviks abi perekonnas tekkinud olukorrale.
Minu ema on abielus alkohoolikust isaga. Neil on 2 täiskasvanud last. Ema ja isa elavad oma täsikasvanud lapse nimel olevas majas kahekesi (lapsed ammu oma elu peal). Isa on alkohoolik ja on nii naise kui laste elus põhjustanud pidevat stressi, pingeid ja talumatuid olukordi. Olukord on aga muutunud nii keeruliseks, et ema ei soovi enam isaga koos elada ning sisse tuleb anda lahutus. Ema on töötu ja saab invaliidsus toestust. Lahutust isa arvatavasti ei anna kuna väga mugav on ema toetuse kulul elada.

Kas sellisel juhul saab lahutust taotleda kohtu kaudu?

Kui isa keeldub lahkumast oma lapse nimel olevast majast, kas on võimalik lapsel vahetada lukud ja tõsta ta välja? Või saab seda teha peale vanemate lahutust?

Kas välja tõstmiseks peab tegema isale välja tõstmise teatise koos tähtajaga?

Kas lastel on kohustus oma alkohoolikust isa ülalpidada? Tegelikult on isa ise ennast sellesse olukorda pannud ja ei naine ega lapsed ei kanna selles süüd. Isa on võimeline tsüklite vahepeal ka töötama. Kas lapsed peavad isale leidma uue elukoha või on tegemist ikkagi täiskasvanud inimesega, kes peaks ise hakkama saama?

Postitusi: 1434
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Ühe vanema välja tõstmine

31 Jaan 2020, 09:48

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kui pooltel ei õnnestu abielu kokkuleppel perekonnaseisuasutuses või notariaalselt lahutada, tuleb hagiavaldusega pöörduda kohtusse. Kohus lahutab abielu, kui abielu ei ole enam võimalik jätkata, sealjuures kui üks abikaasadest selle lahutamist kindlalt soovib.
Kuna eluase ei kuulu kummalegi abikaasadest, tuleks eluaseme omanikul teha isalekirjalik ettepanek eluruumi valduse vabastamiseks andes selleks mõistliku tähtaja. Kui valdust siiski ei vabastata, tuleb vastava nõudega pöörduda kohtusse. Tõepoolest on lastel perekonnaseadusest tulenevalt kohustus ülal pidada oma abi vajavaid vanemaid, ent kohustusest saab vabaneda, kui isik on ise ennast oma eelneva käitumisega sellisesse olukorda pannud.
Täpsemate asjaolude kogumis hindamiseks ja sellest tuleneva kohase õigusnõu saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta