(ainu)otsustusõigus notaris

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

(ainu)otsustusõigus notaris

31 Jaan 2020, 18:06

Tere!
Meil on lapse isaga ühine soov et minul (emal) oleks (ainu)otsustusõigus, vähemalt lapse isikuhoolduse osas (elukoht-viibimine/reisimine/haridus/tervis-ravi). Ehk, et ma ei peaks lapse isalt allkirju koguma. Kunagi kui ma teise teemaga advokaadibüroos käisin, küsisin ka selle (otsustusõiguse) kohta. Sealt sain vastuse, et seda on mõistlik teha notaris (eeldusel et mõlemad on nõus). Hetkel uurides netist olen leidnud ainult mõned väited (üldjuhul ka foorumitest) et seda saab notaris teha. Kohtu kaudu tundub keerulisem ja pikem protsess (peaks ilmselt olema põhjus, et üks vanem ei anna mingis küsimuses nõusolekut ja siis saab ka ainult selles ühes teemas otsustusõiguse). Olen helistanud nüüd mitmesse notaribüroosse, kuid seni pole minust vist aru saadud, mida täpselt taotlen. Ma ilmselt ei oska ise täpselt küsida ka, sest ma ei teagi mida ma taotlen, kas see on dokument või luba või kokkuleppe kinnitus (kas see tehakse notaris valmis, või pean selle ise valmis meisterdama ja kaasa võtma?). Kuidas ma seda sõnastama peaks ja kas sellist asja üldse on siis võimalik notaris teha, või peab ikkagi kohtusse minema? Kui kohtusse minna, kas üldse võetakse kaalumisele, kui lapsevanemad mõlemad seda nn "lihtsalt tahavad", ilma et probleemi ennast oleks?
Vaja oleks et see kehtiks ka välismaal (et reisil ei tekiks probleemi et pole teise vanema allkirjastatud nõusolekut reisimiseks).
Tänud juba ette!

Re: (ainu)otsustusõigus notaris

06 Veebr 2020, 13:41

Tere

Hooldusõiguses saab muudatusi teha vaid kohus. Kohus peab lapsessepuutuvat otsustades silmas eelkõige lapse huve ja ehkki on varem korduvalt väljendatud seisukohta, et lapse parimates huvides on üldjuhul, kui tal on kaks hooldusõiguslikku vanemat, tuleneb senisest kohtupraktikast ka seisukoht, et hooldusõigus peaks kuuluma vanemale siiski vaid ulatuses, milles vanem hooldusõigust teostada soovib. Seega, kui esitate kohtule avalduse ja laste isa oma vastuses seda toetab ning kohus ei leia olulisi põhjusi, miks Teie ei suuda hooldusõigust üksinda teostada, on võimalik hooldusõiguse teatud osas Teile üle andmine.
Notariaalselt hooldusõigust muuta ei saa. Küll aga saab laste isa anda Teile notariaalselt oma nõusoleku teatud toimingute tegemiseks ka edasiulatuvalt, see on tulevikuks. Nii vormistatakse sageli nõusolek edasiulatuvalt näiteks lapsega reisimiseks. Dokumendi koostab ja selle juures nõustab Teid kindlasti parimal viisil notar, kui talle selgitada, mis on kokkuleppe eesmärk ja millisteks toiminguteks Te isa nõusolekut etteulatuvalt sooviksite.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta