elatis/alimendid/lastetoetused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

elatis/alimendid/lastetoetused

05 Veebr 2020, 20:14

Tere,

Mu elukaaslane läks minust lahku ja kolis üürikorterisse. Lapsed kavatseme jagada kahe nädala kaupa omavahel. Üks laps on 1a ja 11 kuud teine 10 kuune. Ema plaan on teha sisse kirjutuse endale ja lastele Tartu üürikorterisse. Ise elan Raplas. Kahe aasta pärast plaanib ema panna lapsed Tartu lasteaeda väites, et hakkan siis elatist maksma. Mina sellega nõus ei ole,sest plaanin ka kolida Tartu. Ning jagada lastekasvatamist endise elukaaslasega
edasi (kaks nädalat tema juures lapsed,kaks minu juures). Kui meil on võrdne õigus lastehoolsusele siis ja mina sellest lahti ei ütle siis ma ei mõista miks peaksin maksma talle elatist. Palun leidke aega mulle vastata all olevale küsimusele.

Ma sooviks teada millistel tingimustel on elukaaslasel õigus nõuda elatist?

Kui läksime lahku siis elukaaslane ütles,et riigilt saadud lastetoetused ta minuga jagada ei kavatse, sest tal on vaja hakata üüri tasuma. Minu arust on see ebaõiglane, sest lasterahad kuuluvad lastele ja õigused on meil lastesuhtes võrdsed.

Kas on võimalik mul taotleda sotsiaalametist enda nimele laekuvat lastetoetus(vähemalt ühe lapse kohta enda nimele, teise laps kohta jääb elukaaslasele) või pean pöörduma kohtusse?

Suur aitäh!

Re: elatis/alimendid/lastetoetused

12 Veebr 2020, 18:45

Tere

Elatis on lapse ülalpidamiseks makstav raha. Alaealise lapse vanem täidab lapse ülalpidamise kohustust elatise maksmise teel eeskätt juhul, kui ta ei ela lapsega koos või kui ta ei osale lapse kasvatamises. Elatise kindlaks määramisel arvestatakse lapse kõiki eluvajadusi, sealhulgas tema võimete ja kalduvuste kohase hariduse ja kutsealase ettevalmistusega seotud kulutusi, alaealise ülalpeetava puhul ka tema kasvatamise kulutusi. Elatise väljamõistmisel on oluline arvestada, kumma vanema juures laps elab ning kas ja kui palju suhtleb laps lahus elava vanemaga või kas lapsel on vahelduv elukoht mõlema vanema juures. Kui lapsel on vahelduv elukoht ja laps viibib mõlema vanema juures sama suure osa ajast, võib tekkida ka olukord, kus mõlemad vanemad täidavad ülalpidamiskohustust vahetult ning elatist ei tulegi välja mõista. Elatise suuruse määramisel peab kohus tegema kindlaks, kui suured on mõlema vanema igakuised kulutused lapse vajaduste rahuldamiseks ning millised lapse vajaduste rahuldamiseks tehtavad kulutused kannab lapsest lahus elav vanem ise sel ajal, mil laps tema juures viibib.
Riigi poolt peretoetusena makstavat lastetoetust arvestab kohus vaid koosmõjus muude asjaoludega ja juhul kui kohustatud vanem sellele viitab.
Kuna Tegemist on probleemiga, mille puhul on olulised ka väikesed detailid ja lähtuda tuleb konkreetsetest asjaoludest, soovitan pöörduda põhjaliku analüüsi või asjaoludest lähtuva õigusnõu saamiseks individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta