Elatise maksmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatise maksmine

08 Apr 2020, 09:23

Tere!

Läksime elukaaslasega 2 aastat tagasi lahku ning meil on 2 last (vastavalt 12 ja 14). Oleme sõlminud kokkuleppe elatise maksmiseks ning kohus on selle kinnitanud. Kokkuleppe kohaselt peaks laste isa tasuma mulle igakuiselt 400 eurot elatist, kuid vabatahtlikult ta seda ei tee ning pean igal kuul tema käest elatist küsima ja heal juhul saan ma poole kokkulepitud summast ning seda juba alates kokkuleppe sõlmimisest. Elatise võlgnevus käesolevaks hetkeks on ca 5000 eurot. Kohtutäituri poole ma elatise võlgnevusega veel pöördunud pole, kuid olen juba pikemat aega seda kaalunud. Samas ei taha ma suhteid lõplikult ära rikkuda - peame laste nimel püüdma läbi saada.

Üles on kerkinud uus probleem. Nimelt sai lapsele sünnipäevaks ostetud sülearvuti (ca 900 eurot). Minu sooviks oli, et kingituse maksumus jääks 500 euroni, mis oleks majanduslikult mõistlik ning kõigile osapooltele taskukohane, kuid lapse isa nõudis vingema masina ostmist. Kuna ma ei tahtnud sõda, siis andsin alla. Enamiku summast maksid tema sugulased. Lapse isa soovib aga arvuti maksumuse maha arvata elatise võlast. Samas on kokkuleppes kirjas, et suuremad ostud ( arvuti, telefon, prillid, jne) otsustatakse kokkuleppe väliselt. Minu küsimus on, kas lapse sünnipäevakingituse saab elatise summast maha arvata? Samuti sooviksin ma kõrval küsimusena teada, et kui isik kuulutab välja eraisiku pankroti, siis mis saab elatise võlgnevusest, kas see kirjutatakse ka n-ö korstnasse?

Re: Elatise maksmine

14 Apr 2020, 12:53

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kas ja millal on otstarbekas täitemenetlust alustada sõltub konkreetsetest asjaoludest. Kui elatise vähem tasumine ei ole põhjustatud isa pahatahtlikust käitumisest vaid tema majanduslikust olukorrast ja laste vajadused saavad kaetud, võib tõepoolest suhete säilitamise nimel täitemenetluse alustamisega viivitada. Elatisnõue aegub 10 aasta jooksul peale lapse täisealiseks saamist. Seega on võimalik täitemenetlust alustada kogu võlgnevuse suhtes ka hiljem, kasvõi lastel endil nende täisealiseks saades.
Elatis on mõeldud laste igapäevaste vajaduste katmiseks ja tehtud kallite kingitustega seda tasaarvestada ei saa, nagu on kirjas ka Teie vahel sõlmitud kompromissis. Pankrotiseaduses on elatisnõude kohta sätestatud ühemõtteliselt, et pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest vabastamisel ei lõpe lapsele elatise maksmise kohustused. Seega ei kirjutata elatisnõuet kindlasti „korstnasse“ ka juhul kui pankrotimenetlus algatatakse ja selle lõppedes võlgnik muudest kohustustest vabastatakse.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta