Elatis

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatis

05 Mai 2020, 22:52

Tere.

Mul on kolm alaealist last, keda igapäevaselt kasvatab laste ema. Maksan lastele igakuiselt elatist, mille summa oleme omavahel kokku leppinud kompromisslepinguga.
Lapsed on minuga igal teisel nädalavahetusel ning pikemalt koolivaheaegadel ja suvel. Seoses praeguse olukorraga ja distantsõppega on lapsed olnud kuu aega minu juures.
Kui lapsed on olnud kuu aega minu juures ja olen katnud kõik kulud, siis kas;
1. Laste ema peaks tagasi kandma mulle selle aja eest elatise, mille olen maksnud?
2. On mul õigus selle aja eest saada ise ettenähtud lasterikka pere toetus?
3. Laste ema peaks maksma elatist minule?

Aitäh vastamast ja kena õhtut!

Re: Elatis

12 Mai 2020, 12:49

Tere

Elatise maksmise eesmärk on tagada lapsele kohane ülalpidamine muuhulgas olukorras, kus vanem elab lapsest eraldi ja seetõttu talle ülalpidamist vahetult ei anna. Seega on oluline, kes katab lapse kulud. Teie kirjeldatud asjaoludel olete Te andnud ülalpidamist vahetult ja võib tõepoolest olla tekkinud olukord, kus elatist rahas selle perioodieest maksma ei pea. Samuti võib olla tekkinud olukord, kus emal tuleb anda lastele ülalpidamist rahas, kuna nüüd ei ole tema lastele ülalpidamist vahetult andnud. Parim on olukord lahendada kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavuta, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele edasise tegevuse ja võimaluste väljaselgitamiseks. Selleks soovitan registreeruda veebilehel www.juristaitab.ee
Lasterikka pered toetust makstakse perele, kus kasvab rohkem kui kolm last ja see lisatakse õiguse tekkimisel automaatselt lapsetoetusele. Laste ajutine Teie juures viibimine ei ole aluseks toetuse saaja vahetamiseks. Küll aga võiks olla õiglane selle koos lapsetoetustega Teile üle andmine. Toetuse eesmärgiks on ju toetada laste toimetulekut.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta