Vaimne terror ja kontroll eksabikaasa poolt

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vaimne terror ja kontroll eksabikaasa poolt

23 Mai 2020, 05:56

Tere!

Olen mehest lahutatud 12 aastat tagasi. Abieluvara jagamise lepinguga jagati meie vara järgmiselt:

Maja, kus elasime, ainuomanikuks jäin mina (hüpoteek on seatud sisse maja müügi korral 50% müügihinnast, juhul, kui maja müüksin. Juhul, kui eksmees sureb, on pärijateks 3 meie ühist last.)

Juhul, kui suren mina, siis võin kinnistu pärandada enda suva järgi kas kõigile, ühele või kahele lastest. Müügi korral enne eksmehe surma langeb neile sama hüpoteek - ehk kohustus tasuda eksmehele 50% müügihinnast.

Ülejäänud vara - suvilakinnistu (hoone puudub) ning korter jäid lepingu järgi 50/50.

Probleem on selles, et kuni tänase päevani üritab eksmees mind survestada, kellele päranduse teen, kes meie lastest korteris elab.

Survestamine toimub peamiselt ähvarduste teel - juhul, kui tema ei peaks oma tahtmist saama, siis paneb ta enda osa müüki jne. Sama on ta ähvardanud ka maja puhul teha, sellest saan aru, et tal pole selleks mingit õigust.

Selline olukord on kestnud periooditi juba alates lahutusest, millest on tänaseks möödunud 12 aastat...

Kas selline survestamine ja ähvardamine on seaduslik, ning mida saaksin selle lõppemiseks teha?

Mainin ära ka, et mul on aasta tagasi diagnoositud 4 astme vähk, millest ta on teadlik. Kuid eelnevalt mainitud käitumine kestab kahjuks tänase päevani.

Ette tänades

T.

Re: Vaimne terror ja kontroll eksabikaasa poolt

28 Mai 2020, 17:22

Tere
Teie küsimusest võib mõista, et probleemid on pigem kaasomandisse jäänud kinnisasjadega. Maja kuulub Teile ja eksmehele tuleb tasuda summa vaid müügi puhul. Seal tal sõnaõigust ei ole. Sel juhul saab soovitada kaasomandi lõpetamist. Seda on igal kaasomanikul igal ajal võimalik nõuda ning kaasomandi lõpetamiseks on erinevaid viise. Võimalik on jätta kaasomandi ese ühele omanikest ja teisele maksta tema osa rahas, müüa ese ja raha jagada vastavalt kaasomandi osa suurustele. Teie kirjeldatud juhul võiks kõne alla tulla jagamine viisil, et suvilakrunt jääb ühele ja korter teisele, kui esemed on väärtuseliselt võrdväärsed.
Ahistamiste ja ähvarduste vastu on võimalik kohtult taotleda lähenemiskeelu seadmist, kui muud abinõud ei aita.
Kõiki asjaolusid arvestava nõustamise saamiseks, samuti vajadusel nõude omanikuga ja maksehäireregistriga suhtlemiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta