Lapsed ja uus elukaaslane

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapsed ja uus elukaaslane

01 Juun 2020, 05:18

Tere,
ei teagi kuhu oma murega pöörduda - nimelt oleme küll mehega abielus, aga ta läks pere juurest ära ja elab nüüd juba ca 3 kuud teise naisega. Suhe kestis abielu kõrvalt umbes aasta, enne kui mees lahkus. Meil on kaks last - 5 aastane poeg ja 13 aastane tütar. Mees käib, suhtleb lastega ja lapsed käivad ka mehega koos väljas. Nüüd mees nõuab, et ta tahab lapsi viia kokku oma elukaaslasega. Olen selgitanud, et hetkel on minu arust veel liiga vara. Aga mees väidab, et see on tema õigus ja teeb seda ikka, kas ma olen nõus või ei.

Tahtsin uurida, et kas mul on mingigi õigus öelda, et ta võib ise lastega olla ja käia, aga ilma minu nõusolekuta ta lapsi oma praeguse elukaaslasega veel kokku viia ei või. Või ei olegi mul seda õigust ja peangi toimima nii, nagu mees tahab ja nõuab? Saan aru, et mingi hetk oleks see möödapääsmatu ja õigustatud, et lapsed kohtuvad isa uue kaaslasega, aga hetkel mulle tundub, et see ei ole hea mõte! Loomulikult ärritab ka see, et eelnevalt mees lubas, et arvestab sellega ja lapsed kohtuvad siis, kui me selleks valmis oleme. Nüüd ainult nõuab ja ka ähvardab!
Tüdruk loomulikult keeldub ka minemast ja teda ta vägisi ei viikski, aga poiss väike ja ei oska selles osas veel arvamust avaldada.
Lihtsalt tunnen ennast nii abitult.
Oleme mõneski mõttes mehest rahaliselt sõltuvad. Ta küll hetkel täidab oma rahalisi kohustusi, aga on ka maininud, et võib seda üks hetk enam mitte teha, kui ta ei saa, mida tahab!

Tänades!

Re: Lapsed ja uus elukaaslane

04 Juun 2020, 09:40

Tere

Teie kimbatus on inimlikult täiesti mõistetav. Siiski tuleb lastesse puutuvas arvestada eeskätt laste huve ja pidada silmas, et vanematel on seejuures võrdsed õigused ja kohustused. Nii on ühise hooldusõiguse korral mõlemal vanemal õigus otsustada kus laps viibib ja kellega ta kohtub. Arvestada tuleb seejuures muidugi vaid lapse parimaid huve ja kui lapse vanus ja arengutase seda võimaldavad, ka lapse soove.
Ehk, kui kohtumine isa uue elukaaslasega last kuidagi ei kahjusta, ei ole paraku mingit seadusest tulenevat alust ega ka võimalust seda keelata.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta