vanemlikud õigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

vanemlikud õigused

08 Veebr 2011, 15:46

Sooviks saada õigusabi, puudutab teemat "vanemlike õiguste äravõtmine". Soovin pöörduda kohtu poole selle teemalise hagiga teise vanema suhtes, kes ei ole kolme viimase aasta jooksul tundnud huvi laste elu-olu kohta, ei maksa elatist ja kõigele lisaks viimase pooleteise aastajooksul karistatud kriminaalkorras raseda naise füüsilise ründamise eest ja kandis ka reaalset vanglakaristust. Sooviks oleks, et minu lapsed ei peaks tulevikus omama tema ees mingeid kohustusi ega sidet ja ka mitte tema poolt rikutud perekonnanime. Veel vähem tahan ma jagada temaga lapsevanemana 100% hooldusõigust, sest ei ole mina huvitatud sellest et ühel päeval on teine vanem ukse taga ja nõuab oma lapsi, kellele tal "õigus puudub", aga selleks et tal õigus puuduks, pean mina ometi midagi tegema ka.
On mul selleks alust? Ja kuidas ma edasi toimima peaksin?

Re: vanemlikud õigused

09 Veebr 2011, 09:13

Sellist mõistet nagu "vanemlike õiguste äravõtmine " kehtiv seadus enam ei tunne. Alltoodult väljavõte kehtivast perekonnaseadusest.
Perekonnaseaduse § 135. Lapse eraldamine perekonnast ja isikuhooldusõiguse täielik äravõtmine
(1) Kohus võib lapse vanematest eraldada ainult juhul, kui lapse huvide kahjustamist ei ole võimalik ära hoida vanemate ja lapse suhtes kasutusele võetud muude toetavate abinõudega.
(2) Isikuhooldusõiguse võib kohus vanemalt täielikult ära võtta üksnes juhul, kui teised abinõud ei ole tulemusi andnud või kui on põhjust eeldada, et nende rakendamisest ei piisa ohu ärahoidmiseks.
(3) Isikuhooldusõiguse olulise piiramise või täieliku äravõtmise asja läbivaatamisel kaasab kohus menetlusse arvamuse andmiseks valla- või linnavalitsuse.
(4) Kui lapse jätmine perekonda ohustab lapse tervist või elu, võib valla- või linnavalitsus lapse perekonnast eraldada enne kohtumäärust. Sellisel juhul peab valla- või linnavalitsus viivitamata esitama kohtule avalduse vanema õiguste piiramiseks lapse suhtes.
Lapse eraldamine perekonnast on väga komplitseeritud protsess ja sellekohase otsuse teeb kohus. Alustama peaksite kohalikuomavalitsuse vastava spetsialistiga rääkimisest.

Re: vanemlikud õigused

11 Veebr 2011, 10:24

Ma olen juba mitu korda käinud omavalitsuses (lastekaitse spetsialisti juures ja juriidilist abi küsimas) ja iga kord saadeti mind advokaadi juurde. Helistasin kohtumajja, ja öeldi et võtaksin teiega ühendust et taotlen õiguasbi riigilt ja teie aitate dokumendid ette valmistada.

Igaltpoolt saadetakse igale poole ja jooksutatakse "rumalat" tavakodanikku. :roll:

Seega, mis ma edasi teen?

Re: vanemlikud õigused

15 Veebr 2011, 09:52

Siinsamas portaalis on VORMIDE all riigi õigusabi taotluse vorm ja palun täitke see ning esitage see kohtule. Vormi täitmise juhendi leiate samast.

Re: vanemlikud õigused

23 Veebr 2011, 10:41

Ma täitsin ära avalduse blanketi ja majandusliku seisundi teatise ja digi allkirjastasin, loodan et tegin kõik õigesti. Küsimus nüüd selline et kuhu ma selle saadan? Kas pean maksma ka mingisuguse riigilõivu? Kas on võimalik,et keegi vaatab enne saatmist ka üle,et aega kokku hoida ja pärast ei peaks uuesti kohtule esitama uut dokumenti?
Ausalt öelda samasugust juriidilist abi saab ka www.juura.ee foorumist. Ma sain aru et on võimalik sellest aastast saada juriidilist abi, mis minu mõistes tähendab seda,et aidatakse kohtuga seoses vajalikes protsessides, nagu näiteks ka riigi õigusabi taotluse vormi täitmine. :roll:

Re: vanemlikud õigused

23 Mär 2011, 17:10

Palun edastage avaldus ja teatis Teie elukohajärgsele kohtule. Uurige täpsemalt http://www.kohus.ee/.
Käesolev portaal ei ole loodud eesmärgiga teostada hagiavalduste koostamist, vaid anda esmast õigusabi, ning suunata õigele ja vajalikule teabele.

Vasta