Eramujaotus pooleks ja maksekohustused.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eramujaotus pooleks ja maksekohustused.

29 Apr 2023, 19:05

Tere. Peale vanaema surma pärandati maja minu {poeg} ja isaga kahepeale mõtteliselt pooleks.Kuna isa töölkäimine ja ametlik sissetulek ei ole/olnud stabiilne, võtsin enda peale majas olevad kommunaalkulud (elekter, telefon ja maksan ka veekulu mis veel minu nimel pole). Peale vanaema surma võttis isa omale sinna elukaaslase kes võttis väikelaenu ,et teha remonti ja mind niiöelda heideti kõrvale. Kommunaal kulusi nad keelduvad maksmast (mõned korrad on tasutud elekter). Mulle on pidevalt mõista antud ,et mina peangi kõike maksma ja lisaks sellele, sellest mõttelisest poolest ilma minu nõusolekuta on uuendatud enam kui pool majast.

Ühesõnaga isa sissetulek pole stabiilne
Temaga koos elav elukaaslane investeerib pigem remonti ja kommunaalkulude maksmist eiratakse. Ise ma seal ei ela aga annan arveid paberitel neile iga kuu.
Väljavõtted maksete kohta on leitavad ja nähtavad vajaduse korral
Mida ma saaks sellise juhtumi puhul ette võtta kuna minu headust on kuritarvitatud. !?
Ette tänades.
Aitäh

Re: Eramujaotus pooleks ja maksekohustused.

30 Apr 2023, 14:44

Tere

Kui kinnisasi on ühine omand tuleb kanda ka vastavalt omandi osa suurusele ühisel asjal lasuvaid koormatisi, samuti selle asja alalhoidmise, valdamise ja kasutamisega seotud kahju ja kulutusi (kommunaalarved, hooldustööd, säilitamise ja alalhoidmise kulud). Kui olete kandnud neid üksinda, on Teil nõue teise omaniku vastu. Kas Teie isal võib olla nõue Teie vastu, sõltub tema tehtud tööde liigist. Asja säilitamiseks vajalikke toiminguid on õigus teiste kaasomanike nõusolekuta ja nõuda neile kuuluva osa hüvitamist. Kui aga tööd on pigem parendusliku iseloomuga, suureneb nende võrra ühise omandi väärtus, kuid kui nõusolekut küsitud pole, ei saa nende hüvitamist ka nõuda.
Ühise omandiga seotud erimeelsuste lõpetamiseks on ainus viis nõuda ühise omandi lõpetamist kas viisil, et omand jääb ühele ja teisele makstakse omandi kaotuse eest õiglane rahasumma või viisil, et omand müüakse tervikuna ja raha jagatakse vastavalt mõttelistele osadele omandis.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta