Hooldusõigus ja suhtlemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hooldusõigus ja suhtlemine

05 Mai 2023, 14:37

Tere.
Mida teha olukorras,kus lahuselav lapsevanem pidevalt ähvardab kohtuga kui ei saa oma tahtmist.Ma ei ole keelanud lastega suhtlemist,kuid on olukordi kus kokkusaamine ei sobi kuna ta pole teinud eelnevat kokkulepet.Oli olukord,kus nõudis tulla õhtul hilja ja kuna see variant ei sobinud mulle,siis nähvati et tal on see õigus käia mu kodus siis kui tema tahab,sest tal on ka hooldusõigus ja annab mind kohtusse kui ma ei luba.
Lapse kasvatamisest on võtnud osa minimaalselt isegi kooselu ajal.Kolinud on mitu korda ära ja tagasi.Lapse suhtes oli pidevalt ükskõikne,ei olnud lapse heaolu esikohal,ei olnud ka muu koduga seotud tema jaoks oluline,lihtsalt nö käis,elas,magas ja sõi.Kõik otsused ja toimetused lapse ja kodu kohapealt jäid minu kanda.Teise lapsega pole ta koos elanud kuna kolis 2 kuud enne lapse sündi välja.Nüüd järsku on tekkinud vanemal huvi ja kui ma ei allu iga tema soovile,siis jälle ähvardus.
Hetkel on absoluutselt tunne, et see on juba kerge vaimne terror ja manipulatsioon panna mind tantsima tema pilli järgi.Lisaks on otsustanud lapsevanem nüüd kolida Eesti teise otsa ning nõuab juba enne kolimist,et ma pean talle lapse sinna andma siis kui tema tahab.Lapse lasteaias käimine ja kõik muu teda ei huvita,teda huvitab lihtsalt kuidas mind kiusata laste kaudu.3 aasta jooksul olen kõik hariduse ja tervisega seotud mured,toimetamised lahendanud mina.
Lisan,et lapse isast sai lahku mindud sellel põhjusel,et mida aeg edasi seda rohkem hakkas ta kasutama nö vaimset vägivalda(solvamised, alandused,ähvardamised,privaatsuse rikkumised minu telefonides/arvutites sorimisega).Lisaks kasutas seda ka laste(kellest 1 on mul ka eelmisest suhtest) puhul.Lõpuks sai sellest mul villand ning hakkasin distantsi hoidma kuni ta siit lahkus ja mitte just sõbralikult,Tõestusi tema käitumise kohta mul jagub.
Mida ma saan teha,et selline vaimne terror ähvarduste näol lõppeks?Kas on alust hoopis minul kohtu poole pöörduda tema eelneva ja praeguse käitumisega?

Ette tänades.

Re: Hooldusõigus ja suhtlemine

05 Mai 2023, 22:06

Tere

Võib olla ei peaks Te kirjeldatud olukorras kohtumenetlust kartma. Soovitan Teil võimaldada lastega suhelda ent leppida eelnevalt kokku konkreetsed suhtlemisajad ja laste üleandmise kord, vajadusel kasutage selleks kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja abi. Kindlasti ei pea laste isa saama siseneda Teie eluruumi mistahes talle meelepärasel ajal. Kui kokkulepe ei õnnestu, esitage laste isale omapoolne graafik lastega suhtlemiseks ja jääge selle juurde või muutke tema ettepanekul mõistlikul määral. Kui talle see ei sobi, ongi tal õigus pöörduda kohtusse. Kui Te olete aga toiminud eespool kirjeldatud viisil, ei peaks Te kohut kartma vaid see võib Teie probleemi lõplikult lahendada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta