Kodus kirjutatud testament

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 02 Okt 2018, 14:03

Kodus kirjutatud testament

02 Okt 2018, 14:11

Tere,

mul küsimus kodus kirjutatud testamendi kohta.
Kui testamendis on selgelt kirjutatud kuupäev ja aasta, millal testament koostati ja hiljem seda sama dokumenti pikendatud sõnastuses "Uuendan testamenti samas sõnastuses" ja lisatud uus kuupäev koos allkirjaga, kusjuures viimasest uuendamisest on möödunud umbes kuu. Kas selline testament on õiguspärane?

Kas arvutis kirjutatud ja väljaprinditud testament koos isiku allkirjaga on õiguspärane?

Postitusi: 861
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kodus kirjutatud testament

05 Okt 2018, 18:09

Tere,

Pärimisseaduse § 20 kohaselt võib testament olla notariaalne või kodune. Kodune testament võib olla tunnistajate juuresolekul alla kirjutatud (§ 23), sel juhul võib see olla ka prinditud või omakäeliselt kirjutatud (§ 24) testament. Kodune testament kaotab kehtivuse, kui selle tegemise päevast on möödunud kuus kuud ja testaator sel ajal elab.
Seaduses ei ole täpsustatud, mil viisil peab testamenti uuendama, oluline on tuvastada testamendi tegemise aeg. Kas Teie kirjeldatud viisil uuendatud testament on kehtiv või mitte, otsustab pärimismenetlust läbi viiv notar testamenti nähes ja sellele hinnangut andes. Soovitav on siiski arusaamatuste vältimiseks uuendada kogu testament. Testaator (testamendi tegija) võib teha notariaalse testamendi sel teel, et annab isiklikult oma viimse tahte avalduse kinnises ümbrikus notari hoiule ning kinnitab, et see on tema testament. Samuti on testamendi ümberkirjutamise vajaduse vältimiseks võimalik see anda hoiule notarile.
Kui omakäeliselt kirjutatud testament on esitatud notarile ja notar on selle kohta tõestamisseaduse alusel notariaalakti koostanud, kehtib see notariaalselt tõestatud testamendina.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta