Põlenud korteri pärandiga seotud kohustused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Põlenud korteri pärandiga seotud kohustused

14 Apr 2012, 15:50

Tere
Ei teadnud kas kirjutada ühistute või pärimiste alla.
Minu isa korter hävis tules täielikult ning teda ennast seoses selle õnnetusega enam meie seas ei ole. Tegemist on õnnetusjuhtumiga. Korter asub 5-korruselise maja viimasel korrusel ning kannatada said: maja välisfassaad, 5-da korruse elektrisüsteem, seinad, katus. Korter ise hävines täielikult ning vee ja suitsu kahjustusi said veel mõned korterid kustutustööde käigus. Korteriühistuesimees nõuab minult kui tütrelt kõikide remondi kulude katmist. Sealhulgas on koridori tööd, välisfassad, katus ning teiste elanike korterid. Kindlustust isal korterile tehtud ei olnud. Kas ühistuesimehel on õiguslik alus nõuda minult kõikide kahjude korvamist? Oleksin väga tänulik kui saaksin mingisugustki teavet kuidas edasi käituda. Kui peaksin kõik kinni maksma siis oleks mul targem pärandist loobuda. Kas peaksin palkama advokaadi? Olen ummikus ning ei saa omal jõul edasi. Kas minule langevad ühistu või korteri omanike ees mingid kohustused? Seda ei oska ma öelda kas majal on kindlustus. Ilmselt on, kuna väljast ja seest on maja renoveeritud.

Ette Tänades
Krista

Re: Põlenud korteri pärandiga seotud kohustused

20 Apr 2012, 07:38

Pärimisseaduse kohaselt lähevad pärandi vastuvõtmisega pärijale üle kõik pärandaja õigused ja kohustused, välja arvatud need, mis oma olemuselt on lahutamatult seotud pärandaja isikuga või mis seadusest tulenevalt ei saa ühelt isikult teisele üle minna. Reeglina on pärija kohustatud täitma kõik pärandaja kohustused. Kirjas toodud andmete põhjal võib arvata, et tulekahjust tekkinud kahjud tuleb hüvitada kas pärandvara arvelt või kui tekkinud kahju võib olla suurem, siis kaaluda pärandvara inventuuri läbiviimist. Nimelt peab pärandvara ebapiisavuse korral pärija need kohustused täitma oma vara arvel, välja arvatud juhul, kui pärimismenetluses on läbi viidud inventuur ning pärast inventuuri tegemist on kohustused täidetud seaduses sätestatud korras või kui on välja kuulutatud pärandvara pankrot. Seega, kui olete pärandi vastu võtnud ja ei soovi ise täita kohustusi, mis ületaksid pärandvara väärtust, siis on võimalus nõuda inventuuri. Pärandvara inventuuri käigus selgitatakse välja pärijale kuulunud vara – esemed ja kohustused. Selle tulemusel on võimalik kindlaks teha, kas pärandvarast piisaks kõikide kohustuste täitmiseks. Kui ei piisa, siis tuleks esitada pärandvara pankrotiavaldus. Pärandist loobuda on võimalik vaid 3 kuu jooksul arvates oma pärimisõigusest ja pärandaja surmast teadasaamisest. Juhul kui Teie loobute, siis saadate isa võlad nö mööda suguvõsa rändama ja lõpuks peab olukorra lahendama kohalik omavalitsus. Ilmselt oleks seetõttu mõistlik pidada nõu ja vajadusel viia läbi inventuur ja pankrotimenetlus, et välistada võlgade ületulek endale. Soovitame Teil antud küsimuses konsulteerida notariga. Notar selgitab lähemalt kõiki pärimisega seotud nüansse. Notarite kontaktid leiate Notarite Koja kodulehelt aadressil www.notar.ee. Kui pärimismenetlus on juba algatatud, siis on soovitav konsulteerida selle notariga, kes pärimisasja menetleb.


Vastas Eve Strang

Vasta